Národní parky

Posláním národních parků je uchovat pradávnou faunu a flóru i tisíciletá rašeliniště, horské louky, tajemná skalní města nebo pralesy. Vzniká tak neopakovatelný zážitek pro turisty.

Divoká příroda

Česká republika má už nyní čtyři národní parky. Stejně jako v ostatních evropských zemích také u nás by součástí parků měla být vyčleněná místa, kde se lidské zásahy omezují na turistické cesty, naučné stezky nebo přístřešky pro výletníky.

  • Víte, že? V českých národních parcích můžete potkat vzácného rysa ostrovida, stromovou užovku dlouhou půldruhého metru nebo květiny, které nerostou nikde jinde na světě.

Turisté tu mohou poznávat a obdivovat přirozené proměny divoké přírody. Stromy tady rostou, žijí, umírají a rozkládají se, řeky volně tečou v neregulovaných korytech a žijí tu zvířata, která jinde neuvidíme.

Příležitost pro místní obce

Skutečný národní park je také velkou příležitostí pro obce. Divoká příroda a vzácné druhy zvířat, to všechno přitahuje turisty. Podobných míst najdou v Evropě už jen málo. Hnutí DUHA prosazuje takovou ochranu Šumavy, která zajistí i prosperitu pro místní lidi.

Několik dalších míst

Hnutí DUHA navrhuje postupně – během příštích několika desetiletí – vyčlenit vhodná místa, jež budou dohromady tvořit 3 % české krajiny, a ponechat je divoké přírodě a turistům. Kousek po kousku. Lidé by zde přitom mohli chodit, stanovat nebo tábořit bez omezení. Vznikne tak místo pro rodinné výlety i pro náročnější túry. Neprobíhala by tu však těžba dřeva ani by nevznikaly nové stavby.

Proto jako první krok podporujeme vznik dvou nových národních parků: jednoho kousek od Prahy, v magické krajině Křivoklátska, a druhý by měl chránit divokou přírodu na vrcholech Jeseníků.

Nebo národní lunapark?

Národní park Šumava patří mezi klenoty českého přírodního dědictví. Ale developeři, dřevařské společnosti a někteří politici prosazují na Šumavě kácení, nové lanovky a sjezdovky i mamutí turistická střediska. Národní park a jeho přírodní bohatství se mohou proměnit v lunapark. Proto Hnutí DUHA prosazuje, aby nový zákon zajistil dobrou ochranu vzácné přírody pro turisty a milovníky hor.

Mohlo by vás zajímat:

Štítky: