Potraviny

Jen málo věcí nás ovlivňuje tak přímo jako jídlo. Závisí na něm nejen naše zdraví, ale i spokojenost a radost ze života. Společným jídlem trávíme čas s našimi nejbližšími. Jídlo ale ovlivňuje i přírodu a krajinu kolem nás. Jídlo je prostě celá věda, a proto bychom měli jeho výběru věnovat velkou pozornost.

Kde sehnat bio, místní nebo čerstvé potraviny?

Vydejte se na tržnici. Malopěstitele s jeho „neprůmyslovým“ zbožím většinou poznáte na první pohled, ale pokud si nejste jistí, raději se na původ potravin přeptejte.

Navštěvujte svého farmáře. Můžete to zkusit třeba přes náš adresář ekologických farmářů: hnutiduha.cz/bioadresar

Založte si bioklub. Ne každý si může dovolit dojíždět pravidelně na farmy. Proto v mnoha místech vznikají biokluby, svépomocné skupiny, které si zajišťují hromadný nákup a dovoz potravin z farem. Praktické rady a zkušenosti s provozem bioklubu najdete v naší publikaci Čerstvé potraviny na dosah.

Bedýnkujte. Zajímavou, a mnohdy i poněkud dobrodružnou a napínavou možností, jak obohatit svůj jídelníček o čerstvé místní potraviny, je vstoupit do tzv. bedýnkového družstva. Členové družstva zaplatí farmáři předem určité množství peněz na celou sezonu, a on je pak po celý rok zásobuje potravinami z vlastní produkce. Podle momentální úrody jim pak dodává smíšené bedýnky plné sezonní zeleniny, ovoce a dalších produktů. Dostanete zkrátka to, co se na farmě právě urodilo nebo uzrálo.

Podojte si automat. Pro čerstvě nadojené mléko nemusíme jezdit jenom na farmy. Můžeme si ho koupit také ve stále populárnějších mlékomatech. Automaty na mléko provozují sami farmáři. Dostanou tak zaplaceno lépe, než když prodávají mlékárnám.  

Pěstujte a zahradničte sami. Nemáte-li záhonek, zkuste to s kontejnery a truhlíky na balkoně a za oknem.

Není vejce jako vejce

Jak od sebe vajíčka z jednotlivých druhů chovu poznáte? Každé musí mít přímo na skořápce razítko s číselným kódem, který označuje jeho původ. První číslo kódu znamená způsob chovu slepic:

0 – vejce nosnic v ekologickém chovu
1 – vejce nosnic ve volném výběhu (u nás se zatím bohužel neprodávají)
2 – vejce nosnic v halách na podestýlce
3 – vejce nosnic v klecích