Domácnost

Až devadesát procent života trávíme mezi čtyřmi stěnami a aspoň polovinu z toho doma. Není tedy divu, že svou domácnost neustále zařizujeme, uklízíme a opečováváme. Průměrná česká rodina za provoz domu nebo bytu utratí zdaleka největší část svého rozpočtu. Každý ale může mít čistý, útulný i osobitý domov a nevydávat při tom zbytečné peníze za vytápění, vodu a elektřinu.

Zkuste se inspirovat.

Čisticí prostředky z arzenálu našich babiček

Jedlá soda: Vodný roztok jedlé sody rozpouští nečistoty a mastnotu. Lze s ním umývat povrchy nebo jej použít k namáčení silně zašpiněného prádla. Za sucha soda odstraňuje skvrny z koberce (například červené víno).

Ocet: Odstraňuje špínu a vodní kámen. Roztokem postříkejte povrch dřezu, vany či umyvadla a nechte alespoň dvacet minut působit, poté umyjte. Ocet skvěle odstraňuje také nečistoty usazené v toaletě. Večer ho nalijte do mísy a nechte působit přes noc, ráno mísu umyjte. Ocet můžete použít také na zanesenou rychlovarnou konvici.

Olivový olej: Leští dřevěný nábytek a odstraňuje skvrny z nerezových ploch.

Citrónová šťáva: Funguje podobně jako ocet. Směs se solí výborně cídí měď a mosaz. Rozkrojený citron absorbuje pachy v ledničce.

Mýdlo: Ve vodě se zcela biologicky rozkládá na běžné a přírodě neškodné látky. Takzvané jádrové mýdlo („s jelenem“) lze úspěšně použít k předpírání a ručnímu praní; mýdlové vločky zase místo práškových čisticích přípravků například na vanu nebo jiné povrchy.

Záchod není popelnice

Nesplachujte do toalety nic, co tam nepatří – nedopalky, tampony, kondomy a jiné odpadky. Čističky odpadních vod je pak musí nákladně odstraňovat.

Radiátor potřebuje výhled

Jakýkoliv nábytek, ozdobné mříže či závěsy před radiátorem brání proudění tepla do místnosti a odráží jej zpátky do zdi (a tedy ven z domu). Prospěšné jsou naopak reflexní fólie umístěné na stěně za topením.

Pokud začnete vytápět obývací pokoj na 21 °C místo dosavadních 23 a ložnici na 18 oproti předchozím 20, snížíte spotřebu energie o 12 %. Předpokládáme-li původní roční spotřebu 25 000 kWh (to je průměr v nezatepleném rodinném domku), ušetříte 3450 korun.

Chládek bez klimatizace

Proti horku pomáhají také žaluzie nebo rolety, nejlépe ty předokenní, protože zadrží teplo před místností, nikoli až v ní.

S teplou vodou v rukavičkách

Na máchání prádla či oplachování při úklidu důsledně používejte studenou vodu a dávejte přednost sprchování před koupáním. Zkuste také sprchu zastavit, když se mydlíte nebo aplikujete šampon do vlasů, stejně tak nenechávejte puštěnou vodu při čištění zubů nebo při holení.

Vodu nenechávejte ohřívat na příliš vysokou teplotu, ideální je 65 stupňů.

Nádobí před vložením do myčky neoplachujte pod tekoucí vodou, ale čistěte mechanicky (stěrkou).

Vařte chytře

Hrnec vždy zakrývejte pokličkou. Používejte hrnec se stejným průměrem dna, jako má plotýnka. Tlakový hrnec, takzvaný papiňák, si k uvaření pokrmu vystačí s 50–60 % energie oproti běžnému nádobí. Vody vařte vždy jen tolik, co potřebujete.

Zkroťte spotřebiče

Lednička by měla stát v nejchladnější z vytápěných částí domu, v žádném případě vedle topení nebo trouby. Také ji nestavte příliš blízko zdi, snižuje to výkon. Pravidelně odmrazujte, zbytečně ji nenechávejte otevřenou, nedávejte do ní nic teplého. Teplotu v chladničce stačí udržovat na pěti stupních, v mrazničce na mínus osmnácti.

Při praní v pračce volte nejnižší potřebnou teplotu.

Domácí elektroniku (televize, hi-fi, DVD přehrávač, počítač, monitor a podobně) zbytečně nenechávejte v takzvaném stand-by, neboli pohotovostním, režimu. V tomto stavu totiž nejsou doopravdy vypnuté a odebírají poměrně dost elektřiny. Uspaný notebook vyčerpá stejné množství energie jako dvacetiwattová žárovka.

Stejně jako pračku, ani myčku nezapínáme poloprázdnou, ale pouze plně vytíženou.

Málo špinavé nádobí zkuste mýt v myčce úplně bez chemie, pouze za pomoci horké vody a tlaku. Kupujte mycí prostředek bez chloru a bez fosfátů.

Posviťte si na žárovky

Pouhou výměnou žárovek (z klasických na „úsporky“ či LED žárovky) lze v běžné domácnost ušetřit stovky korun ročně. Samozřejmě také pomůže, když nebudete zbytečně svítit v prázdné místnosti nebo po celou noc na příjezdové cestě. Ale jsou tady ještě další zlepšováky: suterénní a vůbec tmavé místnosti by měly mít světlé stěny a nábytek; pracovní stůl si pokud možno umístěte k oknu.