Příroda a lesy

Naší vizí je zdravá krajina se silnými, pestrými a zdravými lesy, které umějí udržet vodu, jsou lákavým cílem pro turisty a ohleduplné návštěvníky a zároveň poskytují unikátní přírodní surovinu – dřevo – ze šetrně obhospodařovaných lesů.

Na naši přírodu a krajinu můžeme být na mnoha místech Česka opravdu hrdí. Máme u nás „divoké srdce Evropy“, jak se přezdívá Šumavě, na hranicích se Slovenskem a Rakouskem leží „Moravská Amazonie“, vrcholkům Krkonoš se zase přezdívá „tundra v srdci Evropy“. A za ostrovy divočiny nemusíme cestovat přes půl planety, můžeme je hledat skoro v každém z našich okresů.

Národní parky

V národních parcích je i díky práci Hnutí DUHA a desítkám tisíc z vás o ochranu divočiny postaráno. Společně jsme přiměli poslance, aby přijali dobrý zákon o ochraně přírody, který jasně říká, že posláním národních parků je ochrana přirozených procesů na převažující ploše. Zákon samotný ale nestačí a je nutné pohlídat, aby poslání reflektovaly i nové zóny národních parků.

Hospodářské lesy

Čeho je u nás opravdu požehnaně, jsou lesy. Pokrývají zhruba třetinu státu a dokonce jich přibývá. Jenže „více lesů“ ještě neznamená „zdravé lesy“. A to je pro nás, zákonodárce i lesníky velký úkol. Studie totiž poukazují na fakt, že 3 ze 4 jehličnatých stromů jsou nemocné a celých 80 % smrkových lesů u nás bude v roce 2060 ohroženo kolapsem. S tím je potřeba něco dělat: změnit zákony, vyhlášky i systém dotací. A my víme, jak na to.

Štítky: