Chytrá energie

Existuje konkrétní a propočtený plán, jak zelené inovace a nová odvětví mohou proměnit energetický metabolismus české ekonomiky? Ano. Hnutí DUHA jej s dalšími ekologickými organizacemi představilo ve studii Chytrá energie. Pokud se návrh uskuteční:

  • zbavíme se závislosti na dražších a dražších fosilních palivech;
  • český dovoz ropy a zemního plynu klesne na polovinu;
  • exhalace oxidu uhličitého budou o 88 % menší.

Silnější ekonomika

Koncepce spočívá hlavně v opatřeních, která zajistí větší výkon české ekonomiky – a lepší životní standard – s mnohem menším množstvím energie. Díky investicím do chytrých řešení lze zajistit dostatek energie pro české domácnosti a průmysl

  • bez rozšiřování uhelných dolů a
  • bez nových atomových reaktorů.

Menší účty za energii

Například spotřebu energie v domech lze – díky zateplování, lepším spotřebičům a dalším opatřením – snížit o bezmála 60 %. Chytrá energie navrhuje, jak zařídit, aby se taková řešení stala součástí našeho každodenního života. Domácnosti mohou ušetřit tisíce korun ročně na energiích a nová průmyslová odvětví dají práci českým inženýrům i dělníkům.

Staví se už také sofistikované pasivní domy, kde vytápění stojí několik stokorun ročně. Není to žádná sci-fi architektura a stavba je pouze o necelých deset procent dražší než běžná budova. Ostatně na pasivní dům lze předělat i panelák.

Čistá energie

Rozumné projekty obecních výtopen na biomasu a domácích kotlů na peletky, větrných elektráren, solárních panelů či bioplynových stanic mohou vyrobit asi polovinu současné české spotřeby energie.

Spočetla to oficiální Pačesova komise, kterou řídil bývalý předseda Akademie věd. Příležitosti k výrobě tepla a elektřiny z domácích, malých obnovitelných zdrojů jsou nejméně šestkrát větší než to, co dnes čerpáme. Chytrá energie proto navrhuje, jak jich lépe využít.

Země v pohybu

Koncepce také navrhuje, aby stát pomohl snížit účty, které platíme u benzínových pump, tím, že:

  • nastartuje investice do elektromobilů,
  • podpoří lepší veřejnou dopravu,
  • vybuduje cyklostezky ve městech,
  • podpoří dopravu zboží po železnici.

Jak koncepce vznikala

Chytrá energie je první podrobný a konkrétní návrh, jak srazit české exhalace skleníkových plynů a dovoz paliv ze zahraničí, který u nás vznikl. Hlavní výhodou je, že namísto odhadů spočívá v detailních kalkulacích.

Koncepce sestavená do více než stostránkové publikace využila výsledky Pačesovy komise. Vznikala několik let ve spolupráci s experty z renomovaného Wuppertalského institutu, kteří pro něj dělali nezávislé propočty.

Štítky: