Exkurze mezi skalami v bukovém moři: památka UNESCO NPR Jizerskohorské bučiny

Celé tři dny strávíme putováním národní přírodní rezervací Jizerskohorské bučiny a blízkým okolím. Místní hvozdy jsou nejrozsáhlejším a nejzachovalejším bukovým lesem v Čechách a pro svoji hodnotu byly v roce 2021 jako první česká přírodní památka zařazeny na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO. Na exkurzi si dobře a názorně ukážeme, čím si takové ocenění právě zdejší bučiny zaslouží.

Místní bukové lesy, jejichž velká část je ponechána divoké přírodě, by však byly jen poloviční bez krajiny, do níž jsou zasazeny. Bučiny pokrývají strmé severní svahy Jizerských hor poseté žulovými skalisky rozmanitých tvarů i názvů. Napříč je protínají balvanitá údolí divokých horských potoků Velkého a Malého Štolpichu nebo Černého potoka s řadou větších či menších vodopádů a peřejí. Působivost i dramatičnost celé zdejší krajiny budeme přitom moci obdivovat nejen zblízka při putování, ale i „z ptačího pohledu“ z několika monumentálních skalních vyhlídek Frýdlantského cimbuří, Paličníku, Oldřichovského Špičáku nebo Ořešníku. Poetiku a kouzlo zdejší krajiny dotvoří i čtené literární ukázky z Knihy o Jizerských horách spisovatele a velkého místního patrona Miloslava Nevrlého.

Provádět nás bude znalec místních lesů, zkušený průvodce a vědecký pracovník Katedry ekologie lesa České zemědělské univerzity Jan Hofmeister.

Večery budeme trávit v kempu v obci Hejnice na úpatí Jizerských hor, za pěkného počasí společným posezením u ohně. Prostor bude i na návštěvu zdejšího velkolepého barokního chrámu Navštívení Panny Marie.

Termín

  • 1.–4. 8. 2024

Ubytování

  • Ve vlastních stanech nebo v chatkách v autokempu v Hejnicích na úpatí Jizerských hor.

Cena

  • Účastnický poplatek činí 2 400 Kč.
  • Zahrnuje: náklady na společnou cestu vlakem a autobusem, odměnu pro odborného průvodce a další náklady na přípravu a organizaci celé akce. Nezahrnuje jídlo a úhradu nocování v kempu v Hejnicích.
  • Stanovenou částku účastník platí předem po přihlášení na exkurzi, a to převodem na účet.

Přihláška

Přihlásit se můžete vyplněním jednoduchého formuláře zde. Neváhejte, neboť počet účastníků je omezen.

Přihláška je nezávazná a po jejím obdržení vám pošleme další informace o akci. Přihlášení na akci je závazné po odeslání účastnického poplatku.

V případě dotazů pište na marcela.povolna@hnutiduha.cz.