Velká putovní exkurze napříč národním parkem Bavorský les

Národní park Bavorský les je nejstarším německým národním parkem (založen byl již v roce 1970). Zejména v jeho starší části v okolí hor Luzný a Velký Roklan se divoká příroda může nerušeně vyvíjet již desítky let, a to na velkých a souvislých plochách. Putování Bavorským lesem je proto výjimečným a všeobjímajícím zážitkem středoevropské lesní a horské divočiny. Velká exkurze skýtá jedinečnou příležitost něco takového zažít na ploše celých čtyř dní a poznat národní park od východu až na západ.

Na cestě zdoláme nejvyšší majestátní vrcholy Bavorského lesa Luzný, Velký Roklan i Falkenstein. Budeme putovat rozmanitými divokými lesy: horskou smrčinou v minulosti postiženou kůrovcem i divokou bučinou v nižších polohách národního parku. Navštívíme proslulé Roklanské jezero a při krátké odbočce na českou stranu Šumavy se přiblížíme i jezeru Prášilskému (a vystoupíme na vrchol Poledník). Budeme putovat ke zbytkům původních starých pralesů v nové části NP Bavorský les – k Höllbachgespreng a k Hans Watzlik Hain. A nemineme ani tajemné a působivé horské louky (dávné pastviny) s prastarými javory (tzv. Schachten) nebo náhorní rašeliniště (tzv. Filze).

Několikadenní strhující putování napříč divokou přírodou národního parku Bavorský les však nebude jen tak a liší se od všech ostatních exkurzí. Účastníci si totiž ponesou veškeré vybavení (včetně stanů) po celé čtyři dny na zádech (jídlo bude možné v průběhu exkurze dokoupit při odbočce do Prášil na české straně). Trasa je navíc díky své délce poměrně náročná (průměrně půjdeme každý den asi 17 km, avšak pokaždé po dobře schůdných cestách či pěšinách). Exkurze je tedy určena zkušenějším a fyzicky odolnějším zájemcům. Zato však slibuje jedinečný zážitek i poznání.

Exkurzi povede zkušený průvodce, lesník, někdejší dlouholetý zaměstnanec Správy NP Bavorský les a dobrý znalec těchto končin Pavel Štorch. Nocovat budeme na různých místech: v chatě, horském srubu a dvakrát i v kempu ve vlastních stanech.

 

Termín

  • 7.–11. 8. 2024

Ubytování

  • Ve vlastních stanech, v chatě nebo ve srubu na různých místech NP Bavorský les, jedenkrát pak v kempu v Prášilech v NP Šumava.

Cena

  • Účastnický poplatek činí 3 600 Kč.
  • Zahrnuje: náklady na společnou cestu autobusem, náklady na veškeré ubytování, odměnu pro odborného průvodce a další náklady na přípravu a organizaci celé akce. Nezahrnuje jídlo ani cestovní pojištění.
  • Stanovenou částku účastník platí předem po přihlášení na exkurzi, a to převodem na účet.

Přihláška

Přihlásit se můžete vyplněním jednoduchého formuláře zde. Neváhejte, neboť počet účastníků je omezen.
Přihláška je nezávazná a po jejím obdržení vám pošleme další informace o akci. Přihlášení na akci je závazné po odeslání účastnického poplatku.


V případě dotazů pište na marcela.povolna@hnutiduha.cz.