Velká putovní exkurze napříč národním parkem Bavorský les

Národní park Bavorský les je nejstarším německým národním parkem (založen byl již v roce 1970). Zejména v jeho starší části v okolí hor Luzný a Velký Roklan se divoká příroda může nerušeně vyvíjet již desítky let, a to na velkých a souvislých plochách. Putování Bavorským lesem je proto výjimečným a všeobjímajícím zážitkem středoevropské lesní a horské divočiny. Velká exkurze skýtá jedinečnou příležitost něco takového zažít na ploše celých čtyř dní a poznat národní park od východu až na západ.

Na cestě zdoláme nejvyšší majestátní vrcholy Bavorského lesa Luzný, Velký Roklan i Falkenstein. Budeme putovat rozmanitými divokými lesy: horskou smrčinou v minulosti postiženou kůrovcem i divokou bučinou v nižších polohách národního parku. Navštívíme proslulé Roklanské jezero a při krátké odbočce na českou stranu Šumavy se přiblížíme i jezeru Prášilskému (a vystoupíme na vrchol Poledník). Budeme putovat ke zbytkům původních starých pralesů v nové části NP Bavorský les – k Höllbachgespreng a k Hans Watzlik Hain. A nemineme ani tajemné a působivé horské louky (dávné pastviny) s prastarými javory (tzv. Schachten) nebo náhorní rašeliniště (tzv. Filze).

 

Několikadenní strhující putování napříč divokou přírodou národního parku Bavorský les však nebude jen tak a liší se od všech ostatních exkurzí. Účastníci si totiž ponesou veškeré vybavení (včetně stanů) po celé čtyři dny na zádech (jídlo bude možné v průběhu exkurze dokoupit při odbočce do Prášil na české straně). Trasa je navíc díky své délce poměrně náročná (průměrně půjdeme každý den asi 17 km, první den však i přes 20 km, avšak pokaždé po dobře schůdných cestách či pěšinách). Exkurze je tedy určena zkušenějším a fyzicky odolnějším zájemcům. Zato však slibuje jedinečný zážitek i poznání.

Exkurzi povede zkušený průvodce, lesník, někdejší dlouholetý zaměstnanec Správy NP Bavorský les a dobrý znalec těchto končin Pavel Štorch. Nocovat budeme na různých místech: v chatě, horském srubu a dvakrát i v kempu ve vlastních stanech.

 

Termín

  • 16.–20. 8. 2023

Ubytování

  • Ve vlastních stanech, v chatě nebo ve srubu na různých místech NP Bavorský les, jedenkrát pak v kempu v Prášilech v NP Šumava.

Cena

  • Účastnický poplatek činí 3 200 Kč.
  • Zahrnuje: náklady na společnou cestu autobusem, náklady na veškeré ubytování, odměnu pro odborného průvodce a další náklady na přípravu a organizaci celé akce. Nezahrnuje jídlo ani cestovní pojištění.
  • Stanovenou částku účastník platí předem po přihlášení na exkurzi, a to převodem na účet.

Přihláška

Přihlásit se můžete vyplněním jednoduchého formuláře zde. Neváhejte, neboť počet účastníků je omezen.
Přihláška je nezávazná a po jejím obdržení vám pošleme další informace o akci. Přihlášení na akci je závazné po odeslání účastnického poplatku.


V případě dotazů pište na marcela.povolna@hnutiduha.cz.