Střední Čechy

Přírodní zahrada

Za symbolický pronájem jsme získali pozemek, kde už několik let postupně budujeme přírodní zahradu. Vysazujeme zde původní stromy a keře, ale vytváříme také záhonky. S udržováním přiměřeného množství slimáků nám vydatně pomáhají naše kachny, tzv. indičtí běžci. Na podporu dobré úrody jsme na zahradě umístili několik domečků a úkrytů, kam se nastěhovaly včelky samotářky. Zahrada by měla časem sloužit k ekologickým akcím pro děti i dospělé.

Bydlení pro ptáky a odběrka pro nalezence

Pořádáme kurzy výroby ptačích budek spojené s výkladem, jak o domečky i jejich obyvatele pečovat. Zřídili jsme u nás odběrné místo pro nalezená mláďata a poraněná zvířata, aby s nimi lidé nemuseli jezdit až do záchranné stanice ČSOP Vlašim. Po poskytnutí základní péče je tam předáme sami.

Záchrana obojživelníků

Už několik let asistujeme při migraci žab z lesů k rybníkům Propast a Hruškov, které dělí frekventovaná silnice. Stavíme pro ně zátarasy, odkud je pak v kbelících přenášíme až k vodě. Loni jsme pomohli více než 2300 ropuchám, skokanům a čolkům.

Lesy

Bráníme zbytečnému kácení stromů v obcích a nešetrným lesnickým zásahům v chráněných lokalitách. V současné době sledujeme situaci kolem NPR Voděradské bučiny a chceme se zasadit o znovuobnovení bezzásahové zóny.

Jste ze středních Čech? Připojte se k nám

  • I zde si příroda zaslouží ochranu.
  • Uvítáme každého zájemce, který by se chtěl zapojit do naší práce.
  • Každému dáme prostor pro vlastní seberealizaci.
  • Pokud si uvědomujete, že přírodu máme jen zapůjčenu od příštích generací, určitě si budeme rozumět.

 

Střední Čechy

Petr Dobrý

Přestvůrka 162
281 63 Černé Voděrady

tel.: 602 569 044 

e-mail:   stredni.cechy@hnutiduha.cz