Exkurze národním parkem České Švýcarsko: dědictví požáru v okolí Pravčické brány, soutěsky řeky Kamenice a skalní města na mnoho způsobů

Celé tři dny strávíme objevováním různých koutů Národního parku České Švýcarsko. Hned první den zamíříme do nejznámějších partií národního parku v okolí Pravčické brány, které však po nedávném velkém požáru naprosto změnily svoji podobu. Zblízka si prohlédneme apokalypticky působící místa, kde oheň pohltil tisíce stromů, avšak jejich zánik znamená i zrod nové generace lesa, který bude druhově pestřejší a odolnější. I taková může být tvář divoké přírody. Budeme si povídat o tom, co se tu v létě roku 2022 odehrálo a jaká asi bude budoucnost zdejší krajiny.

V dalších dvou dnech už se budeme pohybovat místy, kam požár nedosáhl. Budeme procházet kolem rozmanitých skalních stěn, skalními městy i roklemi. V sobotu sestoupíme do soutěsky řeky Kamenice (avšak vyhneme se přeplněným lodičkám) a k Dolskému mlýnu, vystoupáme na skalní hrádek a vyhlídku Šaunštejn a budeme se toulat v jejím širším okolí. V neděli pak zamíříme do Jetřichovických stěn k tamějším vyhlídkám (Mariina skála, Vilemínina stěna) a do jejich okolí.

Naším průvodcem bude po celé tři dny dlouholetý strážce národního parku, velký znalec a také známý fotograf zdejší krajiny Václav Sojka. Můžete se tedy těšit na poučené a zkušené provádění místní přírodou. Z části se budeme pohybovat i po málo známých neznačených cestách a pěšinách, kam běžní návštěvníci nezavítají. Témata povídání budou rozmanitá: od místních lesů a péče o ně (část z nich je ponechána samovolnému vývoji), přes vhledy do geologické i lidské historie krajiny až po příběhy zdejších ikonických živočišných druhů sokola, lososa, výra nebo čápa černého.

Večery budeme trávit v kempu nedaleko obce Vysoká Lípa, za pěkného počasí společným posezením u ohně.


Termín

  • 17.–20. 8. 2023

Ubytování

  • Ve vlastních stanech nebo v chatkách/pokojích v Kempu Vysoká Lípa nedaleko obce Vysoká Lípa.

Cena

  • Účastnický poplatek činí 2 100 Kč.
  • Zahrnuje: náklady na společné cesty autobusem a další náklady na přípravu a organizaci celé akce. Nezahrnuje jídlo a úhradu nocování v kempu ve Vysoké Lípě.
  • Stanovenou částku účastník platí předem po přihlášení na exkurzi, a to převodem na účet.

Přihláška

Přihlásit se můžete vyplněním jednoduchého formuláře zde. Neváhejte, neboť počet účastníků je omezen.

Přihláška je nezávazná a po jejím obdržení vám pošleme další informace o akci. Přihlášení na akci je závazné po odeslání účastnického poplatku.

 

V případě dotazů piště na marcela.povolna@hnutiduha.cz