Exkurze národním parkem České Švýcarsko: dědictví požáru v okolí Pravčické brány, soutěsky řeky Kamenice a skalní města na mnoho způsobů

Celé tři dny strávíme objevováním různých koutů Národního parku České Švýcarsko. Hned první den zamíříme do nejznámějších partií národního parku v okolí Pravčické brány, které však po nedávném velkém požáru naprosto změnily svoji podobu. Zblízka si prohlédneme apokalypticky působící místa, kde oheň pohltil tisíce stromů, avšak jejich zánik znamená i zrod nové generace lesa, který bude druhově pestřejší a odolnější. I taková může být tvář divoké přírody. Budeme si povídat o tom, co se tu v létě roku 2022 odehrálo a jaká asi bude budoucnost zdejší krajiny.

V dalších dvou dnech už se budeme pohybovat místy, kam požár nedosáhl. Budeme procházet kolem rozmanitých skalních stěn, skalními městy i roklemi. Sestoupíme do soutěsky řeky Kamenice (avšak vyhneme se přeplněným lodičkám) a k Dolskému mlýnu nebo vystoupáme na skalní hrádek a vyhlídku Šaunštejn. Zamíříme také do Jetřichovických stěn k tamějším vyhlídkám (Mariina skála, Vilemínina stěna nebo Rudolfův kámen) a do jejich okolí.

Naši průvodci budou dva. Na požářiště nás první den vezme Dana Vébrová ze Správy NP České Švýcarsko, která se se zaujetím věnuje péči o místní chráněné lesy. V dalších dvou dnech bude naším průvodcem dlouholetý strážce národního parku, velký znalec a také známý fotograf zdejší krajiny Václav Sojka. Můžete se tedy těšit na poučené a zkušené provádění místní přírodou. Z části se budeme pohybovat i po málo známých neznačených cestách a pěšinách, kam běžní návštěvníci nezavítají. Témata povídání budou rozmanitá: od místních lesů a péče o ně (část z nich je ponechána samovolnému vývoji), přes vhledy do geologické i lidské historie krajiny až po příběhy zdejších ikonických živočišných druhů sokola, lososa, výra nebo čápa černého

Večery budeme trávit v kempu nedaleko obce Jetřichovice, za pěkného počasí společným posezením u ohně.


Termín

  • 22.–25. 8. 2024

Ubytování

  • Ve vlastních stanech v Kempu Jetřichovice nedaleko obce Jetřichovice.

Cena

  • Účastnický poplatek činí 2 400 Kč.
  • Zahrnuje: náklady na společné cesty autobusem, odměnu pro oba odborné průvodce a další náklady na přípravu a organizaci celé akce. Nezahrnuje jídlo a úhradu nocování v kempu v Jetřichovicích.
  • Stanovenou částku účastník platí předem po přihlášení na exkurzi, a to převodem na účet.

Přihláška

Přihlásit se můžete vyplněním jednoduchého formuláře zde. Neváhejte, neboť počet účastníků je omezen.

Přihláška je nezávazná a po jejím obdržení vám pošleme další informace o akci. Přihlášení na akci je závazné po odeslání účastnického poplatku.

 

V případě dotazů pište na marcela.povolna@hnutiduha.cz