Velká výva

Hnutí DUHA prosazuje nový zákon, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie z obnovitelných zdrojů, pohodlná veřejná doprava, místní potraviny nebo snadná recyklace.

Chytrý impuls: zákon o snížení emisí

Zákon připravovaný Hnutím DUHA ve spolupráci s právními experty z EPS, posílí ekonomiku, sníží účty rodinám i závislost na dovozu energie a hlavně: srazí český příspěvek ke globálnímu znečištění. Nejde o originální návrh Hnutí DUHA. Inspiruje se stejným zákonem, který v roce 2009 schválila Velká Británie.

Nezůstat pozadu: modernizace ekonomiky

V zahraničí již s investicemi do efektivních technologií začali, a aby uspěli na trhu, hledají další opatření. Inovace vnímají jako obrovskou příležitost, nikoliv přítěž. Česko v moderních zelených technologiích daleko zaostává. Nový zákon stanoví pravidla a tím rozhýbe průmysl. Pomůže průmyslovým podnikům, aby dobře rozplánovaly snižování exhalací, ke kterému beztak bude muset dojít.

  • Česká ekonomika na každou vyrobenou korunu hrubého domácího produktu spotřebuje o 70 % více energie – uhlí, ropy, plynu či uranu – než patnáct států původní EU.

Úspora: Neplaťme za cizí plyn a ropu

Impuls inovacím a zeleným odvětvím sníží naši závislost na dovozu paliv a surovin z Ruska i dalších zemí. Posílí se rovněž konkurenceschopnost průmyslu, což v době recese potřebujeme dvojnásob. Protože rodinám ušetří tisíce korun ročně. Pokud stát pomůže zateplit domy, zavádět solární kolektory, vylepší veřejnou dopravu a podpoří efektivní auta nebo recyklaci odpadků, domácnosti ušetří na účtech za vytápění, elektřinu, popelnice, benzín a plyn.

  • Česko jen během roku 2008 každý den utratilo 390 milionů korun za dovoz ropy.

Zdvihneme hozenou rukavici?

Podle průzkumů Velkou výzvu podporují dvě třetiny veřejnosti. Kromě řady osobností a politiků se k nám připojily všechny významné české ekologické a rozvojové organizace. Úzce spolupracujeme s Člověkem v tísni a experti z Ekologického právního servisu nám pomáhají s návrhem zákona. Ve Velké Británii se to povedlo. Na obdobném zákoně – navrženém našimi kolegy z Friends of the Earth – se shodla vláda i opoziční strany, odbory i Konfederace britského průmyslu.

 

Velká výzva - ANO!

Kde již přijali zákon

Velká Británie
Rakousko
Španělsko

Velká výzva - V JEDNÁNÍ

Kde o zákoně jednají

Finsko
Belgie
Irsko
Slovinsko
Maďarsko

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zajímat

Štítky: