Úsporné domy

Každý může mít útulný, teplý a zdravý domov – a přitom rodiny ušetří tisíce korun ročně, budou méně zatěžovat planetu emisemi, sníží naši závislost na fosilních palivech a pomohou k lepšímu životnímu prostředí nás všech. Aby se to povedlo, prosazujeme, aby stát pomáhal domácnostem s investicemi například do:

  • důkladného zateplení a výměny oken;
  • kotle či kamen na biomasu, tepelného čerpadla či solárního kolektoru k ohřívání vody.

Topení za pár stovek ročně

Stavba nízkoenergetických domů je dnes už standardem, často se stavějí také sofistikované pasivní domy, jejichž vytápění stojí několik stokorun ročně. Není to přitom žádná sci-fi architektura a stavba je pouze o pár procent dražší než běžná budova. Ostatně na pasivní dům lze předělat i panelák.

Nezávislá studie, kterou Hnutí DUHA nechalo udělat, propočetla, že energetická renovace budov může českým domácnostem, obcím a firmám ušetřit 39 miliard korun ročně.

Méně uhelných dolů

Chytré domy razantně sníží naši nechtěnou závislost na fosilních palivech: na těžbě uhlí i na zemním plynu z Ruska.

Příležitosti jsou enormní. Přestože poslední rozhodnutí o limitech těžby hnědého uhlí ochránilo obce na Mostecku před bouráním kvůli těžbě, je potřeba udělat další krok – ukázat, že uhlí skutečně nepotřebujeme. Přitom rozumné možnosti k zateplování českých domů by ušetřily asi dvakrát větší množství energie než kontroverzní rozšiřování uhelných dolů. Je potřeba je využít.

  • Víte, že? Pačesova komise, kterou řídil bývalý předseda Akademie věd, spočetla, že kdyby stát využil všech příležitostí k zateplování domů a výrobě tepla z domácích obnovitelných zdrojů, nebudeme potřebovat k vytápění žádný plyn ani uhlí.

Energetická renovace budov pročistí také dusivý smog, který v malých městech a obcích pochází hlavně z vytápění uhlím.

Program energetické nezávislosti

Hnutí DUHA navrhlo, aby vznikl nový program pro energetickou nezávislost, který bude rodinám i obcím pomáhat s renovací domů a bude financován z peněz, jež platí uhelné elektrárny, hutě nebo chemičky za povolenky ke znečišťování. Návrh Hnutí DUHA podpořila silná aliance, kterou tvořily také:

  • Svaz měst a obcí,
  • Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů,
  • Svaz českých a moravských bytových družstev,
  • Českomoravská konfederace odborových svazů.

Vláda v roce 2012 opravdu využila velkou část peněz ke zřízení fondu přibližně podle našich návrhů – Nové zelené úsporám. Nyní navrhujeme, aby se stát připravil na období s nižšími příjmy z EU a nastavil i nedotační nástroje (např. garance pro půjčky na zateplování). 

Štítky: