Jak vybrat vánoční dřevěné dárky?

Každý může pomoci lepší péči o naši krajinu – při nákupu v obchodě. K dostání jsou už stovky výrobků, které pocházejí z lesa, kde dodržují pravidla zdravého hospodaření. Poznáte je podle značky Forest Stewardship Council (FSC).

Zvažujete-li nákup dřevěných výrobků, doporučujeme se řídit těmito jednoduchými pravidly:

  1. Žádejte především výrobky z českého dřeva s FSC značkou.
  2. Zvolte výrobek z českého dřeva bez FSC značky, není-li daný výrobek z českého dřeva s FSC certifikátem k dispozici.
  3. Není-li ani ten k dispozici, zvolte výrobek ze zahraničí s FSC značkou.
  4. Nekupujte výrobky z tropického dřeva s ohledem na kritickou situaci při ničení tropických deštných lesů (v případě skutečné nutnosti kupujte pouze ty s FSC certifikátem)

Zdravé vánoční stromečky

Také vánoční stromky z lesů, kde se hospodaří zdravě, mají FSC značku. Nepocházejí z plantáží a při jejich pěstování se nepoužívá chemie. Více informací a seznam míst, kde je v u nás možné zakoupit český vánoční stromeček s FSC certifikátem, najdete na http://www.czechfsc.cz/novinky/novinky-v-cr/vanocni-stromky-s-fsc-certifikatem-jiz-v-prodeji-178.html

Proč mám chtít FSC?

Značku Forest Stewardship Council (FSC) může používat každý majitel nebo správce lesa, který se řídí mezinárodními standardy a také podrobnějšími českými pravidly, která pomohlo vytvořit Hnutí DUHA. V těch českých například najdete, že majitelé a správci lesů musí:

  • sázet listnaté a smíšené porosty,
  • těžit po jednotlivých stromech nebo malých skupinkách.

A naopak nesmí:

  • kácet stromy podél potoků,
  • používat nebezpečné chemikálie.

Logo FSC tak garantuje, že v daném lese mají místo také výletníci a rozmanitá příroda: rostliny, ptáci a divoká zvířata.

Poptávka tlačí na kvalitu

Dřevěné výrobky se značkou FSC - nábytek, podlahové krytiny, potřeby pro kutily či hračky, ale také například knihy vytištěné na FSC papíru - se stávají podobně úspěšné jako biopotraviny. Proto roste zájem o FSC dřevo u zpracovatelů i prodejců. Například firma IKEA postupně převádí veškerou produkci na FSC surovinu a veřejně se zavázala, že od roku 2020 už nebude využívat jiné než FSC nebo recyklované dřevo. O potřebě lokálního FSC dřeva svědčí také nárůst českých dřevozpracovatelských firem s tímto certifkátem, jejichž počet za posledních pět let vzrostl o vice než 300 %.

FSC výrobky v benefičním obchodě Hnutí DUHA

Výrobce: Dřevotvar Jablonné n. Orlicí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další výrobky na: obchod.hnutiduha.cz/zelena-domacnost/potreby-do-kuchyne

Štítky: