Odpady jsou pouze nevyužitý zdroj surovin. V přírodě žádné odpady nejsou. Vše je surovinou. Naši experti pracují na evropské, národní, regionální i místní úrovni na tom, aby tomu tak skutečně bylo.
Připravovaná evropská směrnice i tuzemské strategické dokumenty předpokládají, že Česko zvýší do roku 2030 recyklaci na 65 %, což je zhruba dvojnásobek současného stavu.
Analýza ukázala, že v případě zákazu skládkování výhřevného odpadu bude Česko bude potřebovat nová zařízení ke zpracování přibližně 500 tisíc tun směsného odpadu ročně: vedle rozšíření spaloven v Praze a v Brně bude potřeba posoudit vhodné řešení pro Moravskoslezský a Ústecký kraj a vybudovat řadu menších zařízení na mechanicko‐biologickou úpravu odpadu.
Publikace se snaží popsat některé systémy nakládání s odpady a jejich úspěchy. I když se přes veškerou snahu nepodařilo získat z obcí zcela porovnatelná data, jde o velmi inspirativní studii.
Novela zákona o odpadech z roku 2014 požaduje od roku 2024 ukončit skládkování směsných komunálních odpadů. V tomto informačním listu se dočtete, jaké technologie jsou k dispozici pro řešení tohoto cíle a jak na ně pohlíží ekologická organizace Hnutí DUHA.
Proč je lepší, aby stát kombinoval dobrou recyklaci s výrobou energie ze zbytkového odpadu, než aby přestal s podporou třídění a postavil řadu velkospaloven.
Česká ekonomika naprosto zbytečně vyhazuje miliony tun kvalitních surovin. Na skládkách nebo ve spalovnách končí recyklovatelné materiály. Naprosto zbytečně proto roste závislost země na přírodních surovinách i na dovozu ropy, plynu, kovů a jiných komodit.Tato studie navrhuje, jak se ze slepé uličky dostat ven.