Státní podnik Lesy ČR žádá o povolení k plošnému vykácení cenných lesů v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky, tedy v jejich nejcennějších částech. Chce chráněné pohoří Hrubého Jeseníku proměnit v oholené kopce stejně, jako se to už stalo v hospodářských lesích v podhůří v Nízkém Jeseníku. O stejné povolení usilují i správci tamějších církevních lesů. Jeseníkům tak akutně hrozí podobná devastace, k jaké už došlo např. v Národní přírodní rezervaci Břehyně - Pecopala v Libereckém kraji [1] a která vyvolala velký zájem médií i zásah Ministerstva životního prostředí.
Více než dvacet dobrovolníků se letos zapojí do obnovy lesa na severozápadě Moravskoslezského kraje. V okolí Města Albrechtice, jednoho z regionů nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou, navážou během dvou týdnů na práci svých loňských předchůdců při výsevu semen břízy. První polovina dobrovolníků začne ve spolupráci se státním podnikem Lesy ČR už zítra. V polovině srpna budou pak jejich kolegové pokračovat v lesích v majetku Města Albrechtice.
Od zítřka bude pomáhat při obnově cenného horského lesa v našem třetím nejvyšším a zároveň nejmenším pohoří dvanáct dobrovolníků. V rámci tradičních Týdnů pro divočinu Hnutí DUHA budou natírat mladé stromky proti okusu přemnožené zvěře a čistit potoky v pramenné oblasti řeky Moravy, jež pramení přímo pod vrcholem Sněžníku.
Ode dneška, Mezinárodního dne životního prostředí, protestují v Praze, Brně a dalších městech České republiky stromy v parcích [1]. Spolu se stovkami lidí, kteří píší politikům, a 40 tisíci podporovateli výzvy Zachraňme lesy (www.zachranmelesy.cz), tak upozorňují na dosud opomíjené příčiny rozsáhlého rozpadu smrkových monokulturních lesů a na nutnost zajistit odolné a pestré lesy. Happening bude pokračovat až do 12. června, kdy projednají klíčové výbory Poslanecké sněmovny novelu lesního zákona.
Masivní těžba smrků, která poničila Národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku [1], by se již neměla opakovat a rezervace by měla do budoucna zůstat bezzásahová. Hnutí DUHA to v dopise slíbil ministr životního prostředí Richard Brabec [2]. Za loňský rok Vojenské lesy a statky v rezervaci a v nejcennějších prvních a druhých zónách Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj vytěžily více než devět tisíc krychlových metrů dřeva, v letošním roce schválená těžba přesáhla deset tisíc krychlových metrů [3].
Dnes zveřejněné zásadní globální hodnocení [1] upozorňuje, že Evropská unie a její členské státy se musí ujmout vedoucí role v zastavení kolapsu biodiverzity. I v České republice ubírají smrkové stejnověké lesy životní prostor mnoha druhům živočichů, a proto mizí či dokonce na pokraj vyhynutí se dostává mnoho druhů hmyzu, ptáků, rostlin, hub a dalších organismů, jako je například tetřívci, jasoni dymnivkoví nebo tesaříci velcí.