“Zachraňte naše přátele v lese,” žádají stromy v českých a moravských městech

Ode dneška, Mezinárodního dne životního prostředí, protestují v Praze, Brně a dalších městech České republiky stromy v parcích [1]. Spolu se stovkami lidí, kteří píší politikům, a 40 tisíci podporovateli výzvy Zachraňme lesy (www.zachranmelesy.cz), tak upozorňují na dosud opomíjené příčiny rozsáhlého rozpadu smrkových monokulturních lesů a na nutnost zajistit odolné a pestré lesy. Happening bude pokračovat až do 12. června, kdy projednají klíčové výbory Poslanecké sněmovny novelu lesního zákona.

Na stromech se objevují nápisy jako “Neprodukuji vzduch, dokud se nezmění zákon” nebo “Já z toho opadám”. Vzkazy upozorňují, že lesní zákon je potřeba zlepšit tak, aby usnadnil pěstování pestrých listnatých lesů, zamezil holosečím či omezil škody působené na mladých stromcích přemnoženou zvěří.

Výzva Zachraňme lesy dosud získala podporu víc jak 40 000 občanů, vědců a desítek lesnických odborníků. Její signatáři v posledních dnech zaslali stovky osobních dopisů poslancům a poslankyním sněmovnímu Zemědělského výboru a Výboru pro životní prostředí. V pondělí 3. června předložili poslanci několika poslaneckých klubů své pozměňovací návrhy obsahující celou řadu dobrých změn, které pomohou vrátit život do našich lesů. Teď je potřeba, aby tyto návrhy získaly podporu v obou klíčových výborech a následně pak v celé Sněmovně.

Chcete, aby se k demonstraci za záchranu našich lesů připojily i stromy ve vašem okolí? Je to jednoduché. Pověste na něj kus kartonu s výstižným sloganem a odkazem na web www.zachranmelesy.cz. Protestující strom vyfoťte a sdílejte na sociálních sítích s hashtagem #zachranmelesy.

Mezinárodní den životního prostředí od roku 1974 každoročně upozorňuje vždy na jedno konkrétní téma problematiky ochrany životního prostředí.

Jinan dvoulaločný ze zahrady Augustiniánského kláštera v Brně zákonodárcům napsal:
”Péče o zdravý a pestrý les není procházka růžovým sadem. Naši lesní kamarádi proto potřebují legislativní oporu, která jim zajistí příkladnou péči bez škodlivých zásahů.”

Platan javorolistý z Karlova náměstí v Praze poslancům a poslankyním vzkázal:
„Poslanci a poslankyně by si pod sebou neměli podřezávat větev. Ochranu nás stromů si voliči přejí. Připomeňte jim spolu s námi, že pro nás mají 12. června zvednout větev.”

Jan Skalík, koordinátor výzvy Zachraňme lesy z Hnutí DUHA, řekl:
„Jednání sněmovního Zemědělského výboru a Výboru pro životní prostředí o osudu českých lesů bude zcela klíčové. Zákon o lesích se podařilo již mnohokrát změnit, zrovnoprávnění přírodě blízkého lesnictví by mělo být ale zcela průlomovým a pro zdraví budoucích porostů nezbytným okamžikem.”

Kontakt:
jan Piňos,

Poznámky:

[1] Fotogalerie návod zde: https://zachranmelesy.cz/cs/clanky/novinky/exkluzivne-air-strike-prvni-c...

Šítky aktuality: