Exkurze do divočiny 2024: NP Šumava a NP Bavorský les, NP České Švýcarsko, plánovaný NP Křivoklátsko, NPR Jizerskohorské bučiny

Datum a čas konání akce: 
01.07.2024 - 08:0030.09.2024 - 18:00
Místo akce: 
Šumava a Bavorský les, České Švýcarsko, Křivoklátsko, Jizerské hory

Zajímá vás, jak se vyvíjí příroda, když se jí nechá prostor a čas? Chtěli byste poznat středoevropskou divočinu na vlastní oči a kůži a porozumět tomu, v čem je její nedocenitelná hodnota?

Chcete se přesvědčit, zda se šumavská horská smrčina po napadení kůrovcem sama obnovuje? Chtěli byste zblízka poznat, v čem přesně a proč je německý NP Bavorský les vzorem v ochraně divočiny?

Chcete se přímo v terénu dozvědět více o lesním požáru v NP České Švýcarsko a porozumět tomu, jak se s jeho následky vyrovná divoká příroda?

Zajímá vás, čím jsou tak cenné lesy na Křivoklátsku, když má být na jejich území vyhlášen nový český národní park?

Chcete vědět, proč se Jizerskohorské bučiny staly první přírodní památkou v ČR na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO?

Pokud odpovídáte ano, přihlaste se na jednu z našich poznávacích a zážitkových exkurzí. Hnutí DUHA již třicet let aktivně usiluje o kvalitnější ochranu přírody v národním parku Šumava a mnoho let podporuje ochranu divoké přírody i na jiných místech České republiky. Již popětadvacáté pro vás připravuje několik možností, jak se přiblížit šumavské divočině. A letos podruhé přichází i s výpravami do jiných oblastí české divoké přírody.

Dvě čtyřdenní, dvě třídenní, dvě víkendové a jedna jednodenní exkurze. Vždy pod vedením odborného průvodcekterý má bohaté zkušenosti s ochranou místní přírody. Pokaždé do nejvzácnějších míst chráněných území včetně těch běžně nepřístupných. Vyberte si některou z nich.


Termíny a místa exkurzí

Po kliknutí na vybraný termín se vám objeví podrobnosti k dané exkurzi:

 

Respekt k cenné přírodě

Části tras většiny exkurzí vedou místy, kam není ze zákona vstup povolen, a to z důvodu ochrany vzácných živočichů či rostlin citlivých na rušení nebo sešlap. Exkurze se mohou konat pouze za specificky stanovených podmínek (omezený počet akcí, jejich vzdělávací a osvětový charakter, vedení odborného průvodce, dohodnuté termíny i průběh tras, omezené počty účastníků apod.) na základě speciální výjimky ze zákona udělené správou NP nebo CHKO. Zveme vás k účasti na nich. V jiných případech však, prosíme, respektujte pravidla a omezení vstupu platná v chráněných územích. Děkujeme vám.

 

Ohlasy účastníků exkurzí

Ohlasy účastníků minulých ročníků šumavských exkurzí

Uhranutí Šumavou – novinářská reportáž Kláry Kubíčkové z velké exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les oceněná cenou za environmentální publicistiku Ekopublika (1. místo za rok 2016)

Několik fotografií z minulých ročníků velké exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les


Přihláška

Účast na exkurzích je podmíněna zaplacením účastnického poplatku. Jejich výše je uvedena u jednotlivých termínů. Přihlásit se můžete prostřednictvím jednoduchého formuláře zde.

Přihláška je nezávazná a po jejím obdržení vám pošleme další informace o akci. Přihlášení na akci je závazné po odeslání účastnického poplatku.
Exkurze mají omezený počet účastníků. S přihlašováním proto příliš neotálejte.
Smluvní podmínky akce


Kontakt

V případě dotazů se obracejte na Marcelu Povolnoumarcela.povolna@hnutiduha.cz , +420 771 138 018


Karl Friedrich Sinner, bývalý ředitel národního parku Bavorský les, vyprávěl ilustrativní příběh. Jednou provázel exkurzi horskými smrčinami, kde většina stromů – jako tomu ve zdejších pralesích bylo během předešlých tisíciletí už mnohokrát – uschla. Pozoruhodný biotop, kde pod ochranou suchých kmenů vyrůstá houští mladých smrčků a jeřábů, je domovem vzácných datlíků tříprstých a oblíbeným lovištěm rysů. Jeden z účastníků exkurze, starší pán, pořád něco nespokojeně komentoval. V polovině výletu to už ředitel Sinner nevydržel a zeptal se ho, zda se mu na okolní divočině něco nelíbí. „Minulý týden jsem se vrátil z Kanady, stálo mě to celý měsíční plat. A teď vidím, že něco podobného mám pár desítek kilometrů od domu.“