Exkurze do divočiny 2023: NP Šumava a NP Bavorský les, NP České Švýcarsko, plánovaný NP Křivoklátsko, NPR Jizerskohorské bučiny

Zajímá vás, jak se vyvíjí příroda, když se jí nechá prostor a čas? Chtěli byste poznat středoevropskou divočinu na vlastní oči a kůži a porozumět tomu, v čem je její nedocenitelná hodnota?
Chcete se přesvědčit, zda se šumavská horská smrčina po napadení kůrovcem sama obnovuje? Chtěli byste zblízka poznat šumavské rašeliniště nebo zjistit více o životě šumavských rysů?
Chcete se přímo v terénu dozvědět více o lesním požáru v NP České Švýcarsko a porozumět tomu, jak se s jeho následky vyrovná divoká příroda?
Zajímá vás, čím jsou tak cenné lesy na Křivoklátsku, když má být na jejich území vyhlášen nový český národní park?
Chcete vědět, proč se Jizerskohorské bučiny staly první přírodní památkou v ČR na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO?
Pokud odpovídáte ano, přihlaste se na jednu z našich poznávacích a zážitkových exkurzí. Hnutí DUHA již téměř třicet let aktivně usiluje o kvalitnější ochranu přírody v národním parku Šumava a mnoho let podporuje ochranu divoké přírody i na jiných místech České republiky. Již počtyřiadvacáté pro vás připravuje několik možností, jak se přiblížit šumavské divočině. A letos poprvé přichází i s výpravami do jiných oblastí české divoké přírody.
Dvě čtyřdenní, pět třídenních, jedna víkendová a jedna jednodenní exkurze. Vždy pod vedením odborného průvodce, který má bohaté zkušenosti s ochranou místní přírody. Pokaždé do nejvzácnějších míst chráněných území včetně těch běžně nepřístupných. Vyberte si některou z nich.
Termíny a místa exkurzí
Po kliknutí na vybraný termín se vám objeví podrobnosti k dané exkurzi:
- 13.–16. 7. 2023 Exkurze napříč jižní Šumavou: Plechý, Trojmezenský prales, Vltava a Mrtvý luh, pomezí Vojenského újezdu Boletice
- 20.–23. 7. 2023 Šumavskou divočinou vodou a (pra)lesem: Vltava a Mrtvý luh, NPR Boubínský prales, Radvanovický hřbet
- 12. 8. 2023 Exkurze napříč Modravskými slatěmi v národním parku Šumava
- 16.–20. 8. 2023 Velká putovní exkurze napříč národním parkem Bavorský les
- 23.–28. 8. 2023 Velká exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les
- 7.–10. 9. 2023 Exkurze napříč Šumavskými pláněmi: Modravské slatě, Zhůří, řeka Vydra, Březník a Ptačí potok
- 20.–23. 7. 2023 Exkurze mezi skalami v bukovém moři: památka UNESCO NPR Jizerskohorské bučiny
- 11.–13. 8. 2023 Exkurze do míst plánovaného národního parku Křivoklátsko
- 17.–20. 8. 2023 Exkurze národním parkem České Švýcarsko: dědictví požáru v okolí Pravčické brány, soutěsky řeky Kamenice a skalní města na mnoho způsobů
Respekt k cenné přírodě
Části tras většiny exkurzí vedou místy, kam není ze zákona vstup povolen, a to z důvodu ochrany vzácných živočichů či rostlin citlivých na rušení nebo sešlap. Exkurze se mohou konat pouze za specificky stanovených podmínek (omezený počet akcí, jejich vzdělávací a osvětový charakter, vedení odborného průvodce, dohodnuté termíny i průběh tras, omezené počty účastníků apod.) na základě speciální výjimky ze zákona udělené správou NP nebo CHKO. Zveme vás k účasti na nich. V jiných případech však, prosíme, respektujte pravidla a omezení vstupu platná v chráněných územích. Děkujeme vám.
Ohlasy účastníků exkurzí
Ohlasy účastníků minulých ročníků šumavských exkurzí
Uhranutí Šumavou – novinářská reportáž Kláry Kubíčkové z velké exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les oceněná cenou za environmentální publicistiku Ekopublika (1. místo za rok 2016)
Několik fotografií z minulých ročníků velké exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les
Přihláška
Účast na exkurzích je podmíněna zaplacením účastnického poplatku. Jejich výše je uvedena u jednotlivých termínů. Přihlásit se můžete prostřednictvím jednoduchého formuláře zde.
Přihláška je nezávazná a po jejím obdržení vám pošleme další informace o akci. Přihlášení na akci je závazné po odeslání účastnického poplatku.
Exkurze mají omezený počet účastníků. S přihlašováním proto příliš neotálejte.
Smluvní podmínky akce
Kontakt
V případě dotazů se obracejte na Marcelu Povolnou: marcela.povolna@hnutiduha.cz , +420 771 138 018
Karl Friedrich Sinner, bývalý ředitel národního parku Bavorský les, vyprávěl ilustrativní příběh. Jednou provázel exkurzi horskými smrčinami, kde většina stromů – jako tomu ve zdejších pralesích bylo během předešlých tisíciletí už mnohokrát – uschla. Pozoruhodný biotop, kde pod ochranou suchých kmenů vyrůstá houští mladých smrčků a jeřábů, je domovem vzácných datlíků tříprstých a oblíbeným lovištěm rysů. Jeden z účastníků exkurze, starší pán, pořád něco nespokojeně komentoval. V polovině výletu to už ředitel Sinner nevydržel a zeptal se ho, zda se mu na okolní divočině něco nelíbí. „Minulý týden jsem se vrátil z Kanady, stálo mě to celý měsíční plat. A teď vidím, že něco podobného mám pár desítek kilometrů od domu.“
