Organizace Zeleného kruhu vybraly z programového prohlášení závazky, které mají zásadní dopad na kvalitu životního prostředí, a hodnotily jejich plnění na základě svých odborných znalostí.
Jménem Zeleného kruhu a expertních ekologických nevládních organizací, žádáme aby vládní strany neopouštěly od svých závazků z programového prohlášení vlády, připravily naši krajinu a zemědělství na dopady klimatické změny a pomohly zvrátit vážný úbytek biodiverzity.
145 organizací občanské společnosti kritizuje oslabování ochrany přírody v EU.
„Vztah naší společnosti k přírodě, na které je bytostně závislá, je od základu narušen.“ Tak začíná stanovisko, které vydalo přes 140 evropských i národních organizací. Stanovisko kritizuje evropské i národní politiky za nedávné rozsáhlé rušení a blokování ekologických legislativ a opatření, zejména v oblasti zemědělství a ochrany přírody.
Podle organizací někteří politici „urychlují klimatickou i biodiverzitní krizi a riskují životy lidí, které zastupují.“
Analýza odstavení uhelných elektráren Počerady a Chvaletice:
Jak by byla pokryta poptávka po elektřině hodinu po hodině na příkladu roku 2023
Odborníci z Hnutí DUHA Karel Polanecký a Jiří Koželouh na základě analýzy dat z loňského roku ukazují možnosti, které má Česká republika při kompenzaci výpadku způsobeného odstavením zmíněných elektráren. Dle analýzy se Česko bez Chvaletic a Počerad nejen obejde, ale navíc ušetří emise ve výši až 6 milionů tun oxidu uhličitého.