Odborné publikace

Úvodní strana studie Energetická chudoba a její řešení

Energetická chudoba a její řešení

Studie Energetická chudoba a její řešení, kterou společně vydávají Hnutí DUHA, Platforma pro sociální bydlení a iniciativa Za bydlení, mapuje rozsah energetické chudoby, identifikuje její systémové příčiny, specificky ohrožené skupiny obyvatel a možná řešení. 

(Publikace)

Atlas hmyzu: fakta a data o parťácích a škůdcích v zemědělství

Hmyz je základní součástí života v našem světě. To, jak obrovský je jeho úhyn v Evropě i na celém světě, je katastrofální. Tento atlas nabízí na 60 stranách a za pomoci více než 80 grafik stěžejní informace o jeho významu.

(Publikace)

Strategické plány SZP: Zelená dohoda, nebo žádná dohoda?

Pročtěte si hloubkovou analýzu případů ze sedmi zemí: Rakouska, České republiky, Dánska, Malty, Polska, Španělska a Švédska. Prezentuje shrnutí analýz zpracovaných členskými organizacemi sítě Přátelé země (Friends of the Earth). Zaměřuje se na pravděpodobný přínos plánů k cílům Zelené dohody pro Evropu (dále jen „EZD“) v oblasti zemědělství, zejména na strategii „Farm to Fork“ a „Strategii v oblasti biologické rozmanitosti”, a na pravděpodobný dopad na drobné zemědělce a producenty a na spravedlivé pracovní podmínky pro pracovníky v zemědělství.

(Publikace)

Rovnováha v naší krajině: Jak jí lze dosáhnout novelou zákona o myslivosti

Nedojde-li urychleně k nastolení rovnováhy mezi stavy spárkaté zvěře a stavem lesních porostů,  skončí  miliardy  investované  do  obnovy  lesů  v    žaludcích    přemnožené  zvěře.  Druhově pestré a odolnější lesy se beze změn nepodaří vypěstovat.

(Publikace)

Smíšené porosty s dubem, bukem a smrkem pro neklidné 21. století

PROČ BUDE 21. STOLETÍ PRO LES NEKLIDNÉ?

 

Jaký je rozdíl mezi životními podmínkami průměrného stromu ve středních nadmořských výškách v ČR na začátku 20. a 21. století? Stručně řečeno je to jako přestěhovat člověka ze zdravého a vlahého prostředí podhorské vesnice do přehřátého a začouzeného města.

(Publikace)

Připomínky Hnutí DUHA k návrhu Zásad péče o NP Šumava na období 2021-2040

Hnutí DUHA se dlouhodobě věnuje problematice ochrany přírody v Národním parku Šumava. Odborně připomínkuje legislativu i podzákonné dokumenty, účastní se expertních debat, jedná s politiky i úředníky či popularizuje téma na veřejnosti.

Nyní v rámci veřejného projednávání vyhlášeného Správou Národního parku Šumava podáváme následující připomínky k návrhu Zásad péče o Národní park Šumava na období 2021–2040. PDF dokument s připomínkami naleznete na konci stránky.

 

(Publikace)

Zero Waste Masterplan

Tato metodika je určena pro úředníky místních samospráv, politiky, aktivisty, odborníky na odpadové hospodářství, urbanisty a další zájemce, kteří usilují o ambiciózní proměnu svého města v některé z následujících oblastí:

- řešení odpadové krize nebo změna systému, který přejde od důrazu na nakládání se zbytkovým odpadem k oběhovému hospodářství;

- vytváření pracovních míst a vhodných příležitostí k podnikání pro místní firmy;

- rozšíření udržitelného a zdravého životního stylu;

(Publikace)

Návrh Hnutí DUHA a vědců, jak vymezit jádrovou přírodní zónu v NP Šumava

V červnu 2017 začala platit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která změnila pravidla péče o české národní parky. Ochrana divoké přírody na převažující ploše území je nově jedním z hlavních cílů národních parků. Ministerstvo životního prostředí spolu se správami jednotlivých národních parků teď postupně připravují a projednávají nové vymezení zón ochrany přírody na jejich území. Stranou nezůstává ani náš největší národní park Šumava. Nová zonace mimo jiné určí, na kterých konkrétních místech na Šumavě získá divoká příroda ochranu – bez kácení a výstavby.

(Publikace)

Staré stromy a tlející dřevo v lese

Sova vyhlíží z dutiny v letitém stromě. Ale mnoho takových úkrytů v českých lesích nenajde. Přes výrazný pokles exhalací zůstává zdravotní stav našich porostů špatný. Vedle holosečného kácení a umělých, hlavně smrkových, monokultur je hlavní příčinou také nedostatek starých stromů a tlejícího dřeva.

(Publikace)

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Odborné publikace