Hospodářský výbor Sněmovny by měl podpořit hospodaření státu, ne miliardové příjmy uhlobaronů
Zítra se na něm utkají ministryně o těžební poplatky
Zítra odpoledne se na půdě vlivného poslaneckého Hospodářského výboru [1] odehraje další kolo zápasu mezi ministryní průmyslu Martou Novákovou a ministryní financí Alenou Schillerovou. Ministryně Nováková chce, aby hnědouhelné těžební firmy dále platily velmi nízké těžební poplatky, což by znamenalo, že do zahraničí budou dál odtékat obří dividendy. Naopak ministryně Schillerová požaduje, aby bylo co nejdříve zrušeno moratorium bránící jejich zvyšování [2].
Stanovisko premiéra Andreje Babiše a ministra životního prostředí Richarda Brabce ke sporu není známo. V minulosti usilovali o zvýšení těžebních poplatků a je to i slib programového prohlášení vlády [3].
Toto předběžné projednání novely horního zákona - která přitom kvůli zmíněnému sporu a nesouladu s programovým prohlášením ještě neprošla vládou - ve výboru ukazuje, že tlak těžebních společností na pokračování výhodného penězovodu je stále silnější. Hnutí DUHA a Greenpeace naopak apelují na poslance a poslankyně, aby se postavili za zájmy občanů, obcí a krajů - tedy podpořili zrušení moratoria a zvýšení poplatků. Peníze jsou potřeba na sociálně citlivou transformaci “uhelných” krajů.
Nedávná analýza výročních zpráv hnědouhelných společností ukázala, že v letech 2009-2017 vyplatily soukromé těžební společnosti téměř 25 miliard dividend svým majitelům (z toho 22 miliard firmy bývalé Mostecké uhelné Pavla Tykače své mateřské firmě v daňovém ráji na Kypru). Kdyby v letech 2009-2017 tvořily poplatky 10 % tržní ceny (a ne jen 1,5 % do roku 2016 a cca 3,5 % od roku 2017), výnosy státu by byly o 15 miliard Kč vyšší (z toho 7,5 miliard od soukromých společností). Majitelé by se přitom stále těšili ze zisku a rozhodně nemuseli propouštět zaměstnance [4].
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Česká republika se potřebuje co nejdříve zbavit závislosti na těžbě a spalování uhlí. K tomu je potřeba také zastavit penězovody uhlobaronů do daňových rájů a zvýšením těžebních poplatků nasměřovat peníze krajům, obcím, místním lidem a horníkům. Hospodářský výbor zítra ukáže, jestli hájí zájmy státu a občanů, nebo zájmy uhlobaronů.”
Lukáš Hrábek z Greenpeace ČR řekl:
“Naši odpůrci nám občas neprávem vyčítají, že se nezajímáme o horníky, o chudé rodiny a o zaměstnanost v regionech. Opak je pravdou, budoucnost uhelných regionů po skončení těžby a spalování uhlí nám velice leží na srdci. Zvednutí těžebních poplatků u uhlí a u lithia je jedním ze způsobů, jak vrátit peníze zpět do těžce zkoušených uhelných regionů a pomoci jim ve spravedlivé transformaci. Tu by měly zaplatit hlavně firmy, které na těžbě dosud s posvěcením od státu vydělávaly. Pokud členové a členky hospodářského výboru dají přednost velkým firmám před lidmi, budou to oni, kteří kašlou na horníky, chudé rodiny a zaměstnanost v regionech.”
Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] http://www.psp.cz/sqw/hp.sqw?k=3512&z=12527 (je zařazen do bodu “různé”, tedy přijde na řadu cca po 15h)
[2] https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/2746409-novakova-chce-dodrzet-lh...
[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/rezignaci-na-zvyseni-poplatku-z-tezby-v...
[4] http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/02/shrnuti_an...