Na nové ministry čekají žhavé úkoly: chránit Šumavu, vylepšit recyklaci odpadků či srazit fosilní závislost

Deset ekologických bodů pro aktuální programové prohlášení vlády.

Dnes jmenovaná vláda bude mít několik velkých ekologických úkolů, které leží na stole. Hnutí DUHA a Greenpeace připravily seznam deseti nejdůležitějších z nich. Tři jsou již zahrnuty v koaliční smlouvě, tři jsou v ní zmíněny jen vágně a čtyři chybí úplně. Sobotkův kabinet to může napravit v programovém prohlášení, kde přiblíží, jak se s úkoly popere.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) bude muset zejména vylepšit žalostnou úroveň recyklace odpadků, ochránit divokou přírodu v národních parcích a zajistit pokračování Zelené úsporám, která sníží účty rodinám a pomůže vyčistit smog.

Zejména Ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) čeká dle koaliční smlouvy důležitý úkol: dohodnout se s opozicí na zákoně, který stanoví, jak budeme snižovat závislost naší země na ropě, plynu a uhelných dolech [1]. Zákon rozhýbe nová průmyslové odvětví a srazí účty domácností za fosilní paliva. Podporu zákona avizovala opoziční TOP 09 a také KSČM se chce podílet na jeho přípravě.

Vláda dnes rovněž schválí harmonogram přípravy programového prohlášení, s nímž bude premiér Sobotka předstupovat před poslance s žádostí o důvěru. Ministr Mládek by do něj měl prosadit, že severočeské uhelné doly nesmí ohrozit obce, jinak by rozhodnutí o limitech těžby přenechal úředníkům ministerstva a uhlobaronům.

Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL)  by měl pečovat o státní lesy a zajistit pořádek v podniku Lesy ČR. Musí zajistit, aby lesy nebyly pouhou továrnou na dřevo, ale aby poskytovaly zdraví naší krajině a sloužily turistům. Měl by také připravit nový lesní zákon a reformu mysliveckého zákona, které zaručí zdravé hospodaření v českých lesích.

Tabulku a přehled deseti nejdůležitějších úkolů pro nové ministry a premiéra, popis jak úkoly splnit a zhodnocení dosavadního postoje vznikající vlády najdete v příloze.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:   

„Nového ministra životního prostředí Richarda Brabce budeme hodnotit podle výsledků – jak bude pomáhat rodinám se zateplováním domů nebo čistit vzduch od smogu, jestli vylepší recyklaci odpadků a zajistí péči o divokou přírodu v našich národních parcích. A také podle toho, zda spolu s ministrem průmyslu a premiérem prosadí zákon snižující závislost naší země na ropě, plynu a uhelných dolech.“

„Nicméně hodně lidí velmi udivilo, že ministrem životního prostředí má být člen představenstva Svazu chemického průmyslu. Určitě nejsme sami, kdo bude velmi, velmi bedlivě sledovat, jestli ministerstvo bude v diskusích s chemičkami dělat, co dělat má, a hájit naše zdraví.“

„Jan Mládek by měl skoncovat s neblahým zvykem, že ministr průmyslu a obchodu je pouhým asistentem velkých energetických a důlních společností. Stát musí řídit ČEZ a nikoli naopak.“

„Ministr průmyslu by také měl ochránit obce před uhelnými doly. Prvním krokem je potvrdit limity těžby v programovém prohlášení vlády. Ale závislost na uhelných dolech (a také na dovozech ropy a plynu) je nutné dlouhodobě snížit. Ministr Mládek má – dle koaliční smlouvy – za úkol dohodnout se v koalici i s opozicí na zákoně, který stanoví tempo snižování závislosti země na fosilních palivech.“

„Ministr zemědělství musí zajistit kvalitní péči o státní lesy tak, aby nebyly pouhou továrnou na dřevo, ale sloužily zdravé krajině i milionům turistů.“

„Zveřejňujeme desatero ekologických úkolů pro ministry nové vlády a věříme, že s nimi budeme moci na jejich splnění spolupracovat.“

Přečtěte si 10 nejdůležitějších úkolů pro nové ministry a premiéra (pdf)

Poznámky:
[1] „Navrhneme společně s opozicí zákon o snižování závislosti na fosilních palivech za podmínky, že tím neutrpí konkurenceschopnost české ekonomiky,“ uvádí koaliční smlouva ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Právě takový zákon, který se již osvědčil v Británii a dalších zemích, systematicky prosazuje Hnutí DUHA svou iniciativou Velká výzva (www.velkavyzva.cz). Ve Velké Británii legislativa platí již pět let. Významně přispěla k tomu, že se v anglických a waleských domácnostech snížila spotřeba energie (oproti roku 2005) o celou čtvrtinu.