Nahlas proti chudobě

Datum a čas konání akce: 
17.09.2010 - 13:15

Již v pátek 17. září se od 10 hodin na náměstí v Pelhřimově pokusí Češi o vytvoření nevšedního rekordu. V rámci celosvětové akce Nahlas proti chudobě vyšlou účastníci co nejhlasitější apel politickým představitelům států, aby se zasadili o vymýcení extrémní chudoby.

Happening podpoří bubenická skupina Marimba Club s atraktivní show, která vedle svých tradičních „kousků“ provede i instruktáž a s účastníky secvičí vybranou skladbu tak, aby byl apel nejen dostatečně silný, ale i uchu lahodící. Moderátorem programu bude Lejla Abbasová.

11 miliónů dětí

Akce se koná těsně před summitem OSN k tzv. rozvojovým cílům tisíciletí, na který se sjedou nejvyšší představitelé států a vlád do New Yorku (20.-22. září 2010).

V roce 2000 se členské státy OSN zavázaly ve společné Deklaraci tisíciletí, že do roku 2015 sníží na polovinu počet lidí živořících pod hranicí chudoby. Přitom každý rok stále zemře na následky hladovění skoro 11 milionů dětí. A propast mezi bohatými a chudými se dále prohlubuje.

Velká výzva proti chudobě

Velká výzva iniciativu podporuje, protože změny podnebí podkopávají snahy o vymýcení chudoby neboť jejich dopady odnášejí hlavně lidé v Africe, Indii a dalších chudých zemích. A v největší příčině změnách podnebí  – emisích skleníkových plynů – je Česká republika se 12 tunami na obyvatele jedním z rekordmanů. Pro srovnání: na průměrného Inda připadají měně než dvě tuny oxidu uhličitého ročně, na Číňana čtyři tuny, na jednoho Keňana asi 300 kilogramů.

K akci se již přidalo přes 170 miliónů lidí z celé planety a o dostala se tak do Guinessovy knihy rekordů jako historicky nejmasovější mobilizace lidí.

Foto: standagainstpoverty.org