Den architektury: komentovaná prohlídka pasivních domů

Datum a čas konání akce: 
04.10.2015 - 09:00
Místo akce: 
Praha / Nenačovice

Zajímá vás, jak se bydlí v pasivním domě? Přijďte na komentovanou prohlídku prestižními cenami oceněného domu postaveného v energeticky pasivním standardu. Domem Pod Altánem bude provádět autor projektu, architekt Aleš Brotánek. Na prohlídku navazuje exkurze do Ekocentra Archa Coutry Life v Nenačovicích.

Akce se koná v rámci Dne architektury, v neděli 4. 10. v Praze.

 

Program

9:00 prohlídka obytného domu Pod Altánem
10:15 odjezd autobusu do Ekocentra Archa Coutry Life v Nenačovicích
14:00 návrat do Prahy (oběd zajištěn)

Na exkurzi zajištěna zdarma autobusová doprava, nutná rezervace přes online formulář zde.

Akad. arch. Aleš Brotánek

Autorizovaný architekt zaměřený na navrhování nízkoenergetických a pasivních domů nejraději i z přírodních materiálů. Po roce 1989 se specializoval nejdříve na nízkoenergetické domy. Je autorem prvního takového domu v Česku. Od roku 2003 přednášel pro ekologickou sekci České křesťanské akademie a na desítkách míst ve spolupráci s různými neziskovými organizacemi. Od roku 2004 pak jako host přednáší na Katedře enviromentálních studií FSS v Brně, na Katedře soc. a kult. ekologie FHS v Praze, na FA VUT v Brně a na ČVUT v Praze.

Obytný dům Pod altánem (Praha)

Dům Pod Altánem je bytový viladům splňující kritéria energeticky pasivního standardu, který svým konceptem a architekturou navazuje na prvorepublikovou tradici městských bytových vil se zahradou. Stavba získala několik prestižních ocenění včetně  1. místa v soutěži BEFFA.

Ekocentrum Archa Coutry Life v Nenačovicích

Jedná se o rekonstrukci původního kravína na multifunkčně využívaný objekt společnosti Country Life demonstrující šetrný postoj k životnímu prostředí. V přední části budovy, provedené na úrovni blízko pasivní stavby, jsou reprezentační prostory se společenským sálem a vzorkovou prodejnou a na ně navazuje rekonstruovaná část s administrativou, ubytováním, školou a jídelnou s kuchyní v kvalitě nízkoenergetické stavby. V zadní části pokračují výrobní a skladovací prostory. Vznikající areál také zahrnuje velkoobchodní sklad biopotravin, vzniklý přestavbou seníku, a hospodářské zázemí farmy se sklepy na zeleninu a ovoce spolu s přístřešky na zemědělskou techniku. Areál bude mít též kořenovou čistírnu odpadních vod. V letošním roce získala stavba ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR, známé též jako ekologický oskar.


Architektonická exkurze se uskuteční za finanční podpory SFŽP ČR (www.sfzp.cz) a MŽP (www.mzp.cz).

Štítky: