Z místních farem na stůl i do škol: Tišnovsko se mění v Živý region
Impact Hub s podporou Hnutí DUHA a platformy SoFarm odstartovali rozvoj regionálních potravin na Tišnovsku. Chtějí tak společně podpořit lokální zemědělce a zpracovatele v odbytu jejich produktů přímo v místě, kde se vypěstují či zpracují. První třicítka se již objevila i v Adresáři farmářů a možnosti odběru místních produktů představili také na setkání se školními jídelnami.
33 zapojených zemědělců a zpracovatelů z Tišnovska, 3 kulaté stoly s místními lidmi, 3 rozpracované projekty na podporu odbytu místních potravin a zemědělců, kteří se starají o půdu. Do budování Živého regionu [1] Tišnovsko se společně pustil Impact Hub, Hnutí DUHA, Místní akční skupiny Brána Vysočiny a spolek Hojnost, který provozuje obchod s (nejen) lokálními potravinami přímo v Tišnově.
Průzkum mezi zemědělci na Tišnovsku ukázal, že podpora odbytu, ať už prodejem ze dvora nebo dodáváním do školních jídelen, je něco, s čím může Impact Hub pomoci.
Ukázkovým příkladem spolupráce, podporující lokální potraviny ve školním stravování, je školní jídelna Základní a mateřské školy T. G. Masaryka v Drásově. Farmáře, od kterých odebírá základní potraviny, tu znají osobně kuchařky i školní děti. Právě veřejné a školní stravování je jednou z cest, jak do jídelníčku nejen dětí zařadit zdravé lokální potraviny, které jsou spojeny s krajinou a lidmi, kteří v ní hospodaří.
„Mít v lednici vajíčka, která necestovala stovky kilometrů, v nejbližším městě obchod, kde je lokální sezónní zelenina nebo maso vždy po ruce, a v obci školní jídelnu, která vaří čerstvé jídlo z českých surovin. Jíst lokálně dává smysl, přesto jde dnes spíš o výjimku než samozřejmost. Chceme pomáhat v konkrétní oblasti farmářům k udržitelnému hospodaření. A tím i nám všem ke krajině, z níž budu moci čerpat i další generace.“
„Z místní farmy Podal je to k nám do školy, co by kamenem dohodil. Odebíráme brambory, cibuli, česnek, zelí bílé a červené, dýně všeho druhu, i melouny jsou k mání. Žáci jezdí na exkurze třeba i na farmu Ráječek do Brna nebo do Libochové, kde se vyrábí mléčné výrobky z domácího kravského mléka.”
„Hlavní přínos vidím v tom, že zdravé stravování můžu šířit napříč všemi věkovými kategoriemi strávníků. Ve školní jídelně se stravují děti MŠ, žáci ZŠ, školní zaměstnanci a cizí strávníci, například z řad našich seniorů”
„Víme, že máme v okolí Brna řadu zemědělců, kteří pěstují lokální zdravé potraviny v bio kvalitě a také víme, že tu jsou spotřebitelé, kteří lokální zdravé jídlo chtějí. Cílem akce Najdi svého farmáře jednoduše bylo, aby se vzájemně seznámili, zjistili, kdo na jedné straně pěstuje skvělé brambory a okurky nebo dělá výborné biovíno, a kdo přesně takové produkty na druhé straně žádá. Vazby mezi pěstiteli, spotřebiteli, ale třeba i gastro specialisty, jsou velmi důležité, protože to, jak potraviny pěstujeme, ovlivňuje, v jaké krajině žijeme.“
[1] Živý region Tišnovsko https://zivy-region.cz/
[2] Adresář farmářů https://www.adresarfarmaru.cz/
[3] https://hnutiduha.cz/aktualne/najdi-sveho-farmare-jak-nakupy-lidi-ovlivnuji-zdravi-krajiny
--
- Pro psaní komentářů se přihlaste.
|