“Levná” elektřina od Tykače je pro stát nevýhodná stejně jako virtuální peníze na rekultivace či emisní výjimky

Firma Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače stále nemá připraveno 1,4 miliardy korun na povinné rekultivace a sanace území po těžbě na hnědouhelném velkolomu Československé armády (ČSA), který má do dvou let ukončit činnost. Přesto od státu žádá 1,2 miliardy z Fondu spravedlivé transformace na využití území velkolomu pro svoji další podnikatelkou činnost. Kauzu popsal pořad Reportéři ČT v reportáži odvysílané v pondělí 6. června [1].


Ekologické organizace Hnutí DUHA a Greenpeace upozorňují, že nejde o jedinou ani první snahu firmy Sev.en Energy vydělat na úkor státu. Mezi roky 2009 a 2018 její majitelé, zejména Pavel Tykač, získali na 22 miliard korun na dividendách z těžebních firem, zatímco státu odvedli na těžebních poplatcích ze státem vlastněného uhlí jen 950 milionů korun [2].


Stejná společnost dle zjištění Hospodářských novin [3] nabízí státu zdánlivě levnou elektřinu ze svých uhelných elektráren. Jenže nabídka je výhodná opět pouze pro Tykačovu firmu. Cena elektřiny má prý být na předválečné úrovni — tedy velmi vysoká — a navíc fixovaná na dva až tři roky. Provozovatel uhelných elektráren Chvaletice a Počerady tak přenese své podnikatelské riziko plynoucí z poklesu ceny elektřiny na stát.


Cena elektřiny od Tykače má být dle dostupných informací také snížena o cenu emisních povolenek, které by za normálních okolností napřed elektrárny musely nakoupit od státu, a pak jejich cenu zahrnout do ceny elektřiny. V důsledku takového očištění ceny se provozovatel emisně náročných elektráren jistí před budoucím růstem ceny emisní povolenky, která by mu snižovala zisk i přes fixaci vysoké ceny elektřiny. A také ho to zvýhodňuje oproti konkurenci, která vyrábí elektřinu s nižšími emisemi nebo zcela bez nich. Výnosy z prodeje povolenek jsou navíc příjmem státu, vázaným na snižování závislosti na fosilních palivech, o který by státní rozpočet přišel [4].


Tykačova firma navíc v roce 2013 v době vlády Jiřího Rusnoka již jednou navrhovala společný obchod se státem, který měl vést k prolomením těžebních limitů a k destrukci města Horní Jiřetín a který odmítla tehdejší poslanecká sněmovna [5]. Vláda Bohuslava Sobotky těžební limity v roce 2015 potvrdila a Tykač dnes sám o případném prodloužení těžby na dole ČSA hovoří jako o ekonomickém nesmyslu [6]. 


Oproti konkurenci již dříve dostaly výhodu největší elektrárny skupiny Sev.en Energy, když jim úřady za minulé vlády udělily nejrozsáhlejší výjimky z emisních limitů [7]. I v tomto případě vydělává uhelná firma na úkor celé společnosti, která nese náklady za poškozování zdraví lidí a životního prostředí.


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA, řekl: 

“Kauza chybějících peněz na rekultivace po těžbě je jen další příklad, kdy firma Sev.en Energy vydělává na úkor státu. V minulosti si její majitelé vyplatili 22 miliard korun na dividendách a státu dali jen necelou miliardu na těžebních poplatcích  Jejich uhelné elektrárny využívají nejrozsáhlejších výjimek z emisních limitů. A nově přichází Pavel Tykač s nabídkou elektřiny za garantovanou cenu, která je výhodná pouze pro něj. Pro stát jsou v ní obsaženy pouze nesmyslné náklady a rizika. Sev.en Energy se svou uhelnou elektřinou není partner pro řešení energetické krize. Stát by se měl orientovat na obnovitelné zdroje a zateplování domů a zajistit, aby na ně dosáhly i nízkopříjmové domácnosti.”


Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:

“Pavel Tykač se nestal miliardářem tak, že by vzorně plnil všechny své finanční závazky a poskytoval něco někomu pod cenou. V minulosti jeho podnikání provázelo mnoho kontroverzí a stát a úřady mu až nezvykle často vycházely vstříc. A výsledek? Dodnes nemá připravené peníze na rekultivace dolu ČSA a jeho elektrárny mají ty nejbenevolentnější výjimky z emisních limitů. I současná nabídka levné elektřiny bude v konečném důsledku výhodnější pro něj než pro stát. Stát by kvůli nákupu elektřiny od Tykače přišel o zisky z emisních povolenek, které může použít na řešení energetické krize a na pomoc těm nejzranitelnějším lidem.”


Poznámky:

[1] https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/222452801240020/ 


[2] https://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2020/04/shrnuti_analyzy_vz_hnedouhelnych_spolecnosti_2009-2018_word.pdf


[3] https://archiv.hn.cz/c1-67065300-pavel-tykac-nabizi-statu-ze-mu-proda-levnejsi-elektrinu-mimo-burzu-za-predvalecne-ceny


[4] Komentář rozvádajšící problém nabídky elektřiny od Sev.en Energy: https://denikreferendum.cz/clanek/33976-elektrina-od-tykace-jen-dalsi-trik-jak-podojit-stat


[5] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/drtiva-vetsina-snemovny-proti-spolecne-firme-statu-s-uhlobarony


[6] https://cnn.iprima.cz/porady/360deg-0/10052022-pavel-tykac


[7] https://www.hnutiduha.cz/aktualne/miliardar-tykac-zada-nejvetsi-vyjimky-z-ochrany-zdravi-pro-sve-stare-uhelne-elektrarny