Ustoupí vláda zase těžařům a vzdá se miliard? Nebo bude konečně hájit zájem státu a občanů?

 Budoucí ministr Karel Havlíček i Andrej Babiš právě naznačili další zvrat ohledně těžebních poplatků


“Náročné, ale korektní bylo jednání za účasti premiéra se zástupci těžařů ohledně novely horního zákona. Udržení moratoria na nezvyšování těžebních poplatků v následujících dvou letech podmiňujeme zvýšenou garancí na tvorbu rezerv pro sanace. Příští týden pokračujeme a dotáhneme,” napsal dnes na sociální síti Twitter nastupující ministr průmyslu Karel Havlíček [1].

“Těžaři chtějí ujištění, že dodržíme zákon a nezrušíme moratorium na nezvyšování těžebních poplatků, které má trvat ještě 2 roky. Fajn. Já chci zas garance na tvorbu rezerv pro sanace. Záruky, že z těch firem zas neodtečou peníze do zahraničí,” dodal na Twitteru Andrej Babiš [2].

Hnutí DUHA a Greenpeace považují uzavření dohody na udržení moratoria a změnu novely horního zákona za skandální. Vláda již v programovém prohlášení slíbila zvýšit těžební poplatky a dlouhodobě takový krok slibuje osobně premiér Andrej Babiš. Prodloužení moratoria do konce roku 2021 (tedy za horizont jejího funkčního období), by s těmito sliby bylo v jednoznačném rozporu. Stát by nadále přicházel o miliardy za své nerostné bohatství - zejména v případě lukrativní těžby hnědého uhlí, tam by přicházel o miliardu každý rok [3]. Zvýšení poplatků za další vlády v budoucnu navíc není jisté.

Nedávná analýza výročních zpráv hnědouhelných společností ukázala, že v letech 2009-2017 vyplatily soukromé těžební společnosti téměř 25 miliard dividend svým majitelům (z toho 22 miliard firmy bývalé Mostecké uhelné Pavla Tykače své mateřské firmě v daňovém ráji na Kypru). Kdyby v letech 2009-2017 tvořily poplatky 10 % tržní ceny (a ne jen 1,5 % do roku 2016 a cca 3,5 % od roku 2017), výnosy státu by byly o 15 miliard Kč vyšší (z toho 7,5 miliard od soukromých společností). Majitelé by se přitom stále těšili ze zisku a rozhodně nemuseli propouštět zaměstnance [4].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Jestli se nový ministr průmyslu Karel Havlíček ještě před nástupem do funkce a premiér Andrej Babiš, který dlouhodobě volá po zvýšení těžebních poplatků, nechají dotlačit těžaři k ponechání pro stát a občany krajně nevýhodného moratoria na zvyšování těžebních poplatků, tak jak máme věřit, že v jiných oblastech - třeba v otázce mobilních tarifů - budou občany hájit? Ústup ze zrušení moratoria by znamenal, že tato vláda poplatky už nebude moci zvýšit a poruší svůj programový slib daný občanům i poslancům a bude dál přicházet o miliardy za nerostné bohatství.”

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
“Těžaři mají ze zákona povinnost dávat peníze stranou na rekultivace krajiny po těžbě. Nechápeme tedy, proč by jim vláda měla ustupovat kvůli něčemu, co už sami dělají. Nebo se tak neděje a těžaři peníze na rekultivace neschraňují? Porušují tedy zákon? Nebo vyhrožují, že peníze na rekultivace ukládat přestanou? V každém případě je taková dohoda s nimi skandální a vláda by kvůli tlaku těžařů neměla rezignovat na své programové prohlášení.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] https://twitter.com/KarelHavlicek_/status/1120971457251676160

[2] https://twitter.com/AndrejBabis/status/1121009249419710465

[3] Aktuální poplatky činí cca 500 mil. Ročně při sazbě cca 3,5 % z tržní ceny, zvýšení na 10 % by znamenalo příjem státu na úrovni 1,5 miliardy ročně.

[4] Analýza úhrad z vydobytého nerostu: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/02/shrnuti_an...

Šítky aktuality: