Prověřte možnosti, jak omezit znečištění z uhelných elektráren, vyzývají poslanci
Poslanci a poslankyně Výboru pro životní prostředí právě schválili usnesení, které vyzývá Ministerstvo životního prostředí ke zřízení pracovní skupiny, která bude hledat možnosti omezení výjimek z nových limitů pro znečišťování ovzduší z největších uhelných elektráren [1].
Složení skupiny má zahrnovat zástupce ministerstev, provozovatelů elektráren, krajů a nevládních organizací.
Pro druhý návrh, který žádal předložení další novely zákona o ochraně ovzduší převádějící budoucí výsledky pracovní skupiny do praxe, však hlasovali pouze poslanci a poslankyně Pirátů a TOP09. Zástupce KDU-ČSL, který deklaroval podporu, už nebyl v době přítomen, a tento důležitý bod tak kvůli hlasům ANO a SPD neprošel.
Dnešní jednání navázalo na projednávání aktuální novely zákona o ochraně ovzduší, jejíž dosavadní znění naději na zlepšení ovzduší nepřináší. Hlavní šanci na výrazný přínos našemu zdraví i snižování závislosti na fosilních palivech zatím politici promarnili, když hlasy ANO, ODS a STAN na minulém jednání výboru zamítli návrh na zrušení výjimek z nových limitů pro znečišťování ovzduší z velkých uhelných elektráren [2]. Ten navrhla předsedkyně výboru Dana Bacarová (Piráti). Zrušení výjimek podpořila Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, lékaři, vědci a některé známé osobnosti [3].
Pozměňovací návrhy, které na výboru nebyly podpořeny, mohou poslanci a poslankyně podávat také individuálně ve 2. čtení novely zákona o ochraně ovzduší a rozhodne o nich plénum Poslanecké sněmovny.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Ministr Brabec zatím nevyužil možnost, jak srazit znečištění z velkých zdrojů, poslanci ANO, ODS a STAN před dvěma týdny dokonce zařízli návrhy, který by to zajistily. Dnes proto dostal od poslanců Výboru pro životní prostředí - včetně svých spolustraníků z ANO - jasný impuls, že by měl přicházet s dalšími kroky na snížení znečištění z uhelných elektráren a zlepšení kvality ovzduší. Aby se to znatelně zlepšilo, nestačí - jakkoliv jsou přínosné - kotlíkové dotace, ale je potřeba začít systematicky snižovat spotřebu hnědého uhlí i ve velkých uhelných elektrárnách. Zejména, když to chce i Státní energetická koncepce ČR.“
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl:
„Čistým a důsledným řešením by byl zákaz výjimek z platných limitů znečištění. Je škoda, že k němu poslanci nenašli odvahu. Zřízení pracovní skupiny, která se bude znečištěním ovzduší z uhelných elektráren zabývat, nicméně vítáme a jsme připraveni se na její práci podílet. Tenhle výsledek je přece jen lepší, než kdyby se ČEZu a uhlobaronům tenhle vážný problém podařilo úplně zamést pod koberec.“
Poznámky pro editory:
[1] Má se jednat o zdroje nad 500 MWe, tedy celkem 8 uhelných elektráren v České republice.
[2] http://hnutiduha.cz/aktualne/poslanci-ano-ods-stan-odmitli-zruseni-vyjim...
[3] Návrh na omezení výjimek pro uhelné elektrárny podporuje výzva “Čisté ovzduší bez výjimek”, kterou podepsala Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, bývalý premiér Petr Pithart, jehož vláda prosadila první vlnu odsíření uhelných elektráren či profesor Bedřich Moldan. Výzvu podpořili také severočeský lékař Petr Klepiš a lékařka a senátorka za obvod Most Alena Dernerová, kteří žijí poblíž hlavních uhelných elektráren a jejich kraj navíc trpí povrchovou těžbou hnědého uhlí. či přední český expert na zdravotní dopady znečištění ovzduší a také lékař Radim Šrám. K výzvě se přidal i ředitel Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe prof. Michal V. Marek. K čistému ovzduší bez výjimek vyzývají zákonodárce i známé osobnosti jako socioložka Jiřina Šiklová, režisér Břetislav Rychlík či herečka Táňa Fischerová. Text výzvy je na http://www.avcr.cz/opencms/export/sites/avcr.cz/.content/galerie-souboru...