Poslanci ANO, ODS a STAN odmítli zrušení výjimek z ochrany ovzduší
MŽP zaujalo neutrální stanovisko. K návrhu má vzniknout pracovní skupina
Poslanci ANO, ODS a STAN [1], kteří měli na dnešním jednání Výboru pro životní prostředí většinu, zařízli návrh na zrušení výjimek z nových limitů pro znečišťování ovzduší z uhelných elektráren [2]. Ten navrhla předsedkyně výboru Dana Bacarová (Piráti). Zrušení výjimek tento týden podpořila Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, lékaři, vědci a některé známé osobnosti [3].
Zpravodajka novely, poslankyně Markéta Pekarová Adamová, navrhla vznik pracovní skupiny, která by se problematikou výjimek a souvisejících problémů znečištění ovzduší zabývala a v pevně stanoveném termínu zpracovala vyhodnocení dopadů a přišla s konkrétním řešením.
Ministerstvo životního prostředí zaujalo k zrušení výjimek neutrální stanovisko, které odůvodnilo nedostatečným vyhodnocením dopadů návrhu. Zmíněná pracovní skupina by tento údajný nedostatek spolehlivě vyřešila.
Hlasovací stroj ANO, ODS a STAN odmítl i druhý návrh předsedkyně Balcarové, který by umožnil obcím řešit znečištění z uhelných kotlů a zakázat topení hnědým uhlím na svém území, jak to je možné v Polsku, kde toho využilo město Krakov. Naopak prošel návrh Ministerstva životního prostředí podaný poslankyní Evou Fialovou (ANO), který je však zcela bezzubý, neboť by umožnil obcím zakázat jen nejstarší kotle, které budou beztak plošně zakázány v roce 2022.
Ministerstvo životního prostředí kritizovalo pozměňovací návrhy předsedkyně Balcarové za to, že neobsahují hodnocení dopadů (tzv. RIA). Paradoxně na stejném jednání ministerstvo prostřednictvím poslankyně Fialové a poslance Schillera předložilo sedm komplikovaných pozměňovacích návrhů, které trpěly stejným nedostatkem. Poslanci ANO a ODS je přesto podpořili.
Návrhy mohou poslanci a poslankyně podávat také individuálně ve 2. čtení novely zákona o ochraně ovzduší a rozhodne o nich plénum Poslanecké sněmovny.
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Hnutí ANO před volbami slibovalo modernizaci energetiky, vyčištění vzduchu a útlum uhelných elektráren, a dnes trestuhodně selhalo. Právě poslanci ANO dnes sehráli hlavní roli v odmítnutí konstruktivního návrhu, který by donutil velké uhelné elektrárny snižovat znečištění ovzduší a lépe chránit naše zdraví. Že se k nim připojila ODS, není překvapení, překvapením je hlasování STAN s ANO a ODS.“
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl:
„To že zájmy uhelné lobby a energetických firem hájila ODS je asi stejné překvapení, jako že každé ráno vyjde slunce. Že se na jejich stranu postavili i poslanci ANO a Starostů a nezávislých je ale nová a poněkud politováníhodná situace.“
Kontakty:
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz(odkaz odešle e-mail)
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org(odkaz odešle e-mail)
Lukáš Hrábek, Greenpeace ČR, 603 443 140, lukas.hrabek@greenpeace.org(odkaz odešle e-mail)
Poznámky pro editory:
[1] ANO přitom před volbami jasně deklarovalo, že bude prosazovat útlum uhelných elektráren. STAN přímo v předvolební anketě Zeleného kruhu odpověděl na otázku „Budete vystupovat proti udělování výjimek z nových limitů pro znečištění z uhelných elektráren?“ odpovědí “Rozhodně ano”.
Zástupci a zástupkyně 26 předních ekologických organizací sdružených v asociaci Zelený kruh připravili soubor otázek, které odrážejí nejpalčivější problémy, jimž Česká republika v současnosti čelí a jež mají významný dopad na zdraví obyvatel a prostředí, v němž žijí, a jsou zároveň řešitelné v průběhu standardního funkčního období, tedy čtyř let.
Osloveny byly všechny politické strany, které v průzkumu společnosti SANEP z 30. června 2017 měly volební potenciál vyšší než 2,5 procenta: ANO, ČSSD, KSČM, ODS, KDU-ČSL, STAN (v té době ještě koalice KDU-ČSL – STAN), SPD, TOP09, Realisté, Piráti, SSO, Strana zelených, SPO.
Odpovědi stran:
ČSSD: Ano
ODS: Jsem přesvědčený o tom, že bez uhelných elektráren a tepláren se naše energetika ještě dlouho neobejde. Sluneční elektrárny a další takzvané obnovitelné zdroje jejich podíl nenahradí. Takže pokud jsme si stanovili nadměrně přísné limity, bude nutné udělovat výjimky.
KDU-ČSL: Ano, neudělování výjimek je ve veřejném zájmu. Uhlí je palivem minulosti.
KSČM: Plošné udělování výjimek není pro nás cestou. Nemůžeme ale nyní vyloučit, že některou z případně navržených výjimek podpoříme.
TOP09: Ano
STAN: Rozhodně ano
Piráti: Ano
Hnutí ANO: Odpovědělo odkazem na svůj volební program, kde se píše “Výrobu elektrické energie zajistíme mixem zdrojů, který bude založen na rostoucím podílu jaderné energetiky a obnovitelných zdrojů a naopak postupném poklesu hnědouhelných elektráren.”
[2] Experti Hnutí DUHA a Greenpeace analyzovali návrh předsedkyně Balcarové a důvody proč by měly být výjimky ze znečišťování ovzduší zrušeny:
60 % z nás dýchá špinavý vzduch. 11 tisíc lidí ročně kvůli tomu předčasně zemře. Uhelné elektrárny a domácí kotle a kamna jsou dohromady hlavním zdrojem prachu a karcinogenních látek v ovzduší.
Jako jeden z největších světových vývozců elektřiny (vyvážíme přibližně stejné množství elektřiny jako je spotřeba všech českých domácností) zastaralé uhelné elektrárny nepotřebujeme.
Naplňují Státní energetickou koncepci ČR, která počítá s útlumem spalování uhlí v elektrárnách a domácích kotlích, aby zbylo na strategicky důležité teplárny. Návrh dopadne pouze na elektrárny a domácí topeniště, ale ne na teplárny.
Nikoli limity pro ovzduší, ale udělování výjimek z nich ohrožuje české teplárenství. Pro teplárenství je největší hrozbou to, že budou v rozporu se Státní energetickou koncepcí pokračovat nízkoúčinné kondenzační elektrárny a domácí topeniště dál pálit hnědé uhlí a pro teplárny nebude dost uhlí. Jen uhelná elektrárna Počerady každoročně spálí podobné množství uhlí jako všechny tuzemské teplárny dohromady.
Zákaz výjimek neovlivní ceny elektřiny a tepla. Návrh nedopadne na teplárny a také modernizované uhelné elektrárny limity buď už plní, nebo nebudou mít problém plnit. Fakticky návrh bude znamenat uzavření či omezení provozu zastaralých zařízení. Navíc cena elektřiny vzniká na trhu a zvýšené náklady některých elektrárenských společností či malý úbytek výrobní kapacity ji neovlivní.
Kompletní analýza a odkazy na zdroje: http://hnutiduha.cz/publikace/vyjimky-ze-zdravi-dekujeme-nechceme
[3] Návrh na omezení výjimek pro uhelné elektrárny podporuje výzva “Čisté ovzduší bez výjimek”, kterou podepsala Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR, bývalý premiér Petr Pithart, jehož vláda prosadila první vlnu odsíření uhelných elektráren či profesor Bedřich Moldan. Výzvu podpořili také severočeský lékař Petr Klepiš a lékařka a senátorka za obvod Most Alena Dernerová, kteří žijí poblíž hlavních uhelných elektráren a jejich kraj navíc trpí povrchovou těžbou hnědého uhlí. či přední český expert na zdravotní dopady znečištění ovzduší a také lékař Radim Šrám. K výzvě se přidal i ředitel Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe prof. Michal V. Marek. K čistému ovzduší bez výjimek vyzývají zákonodárce i známé osobnosti jako socioložka Jiřina Šiklová, režisér Břetislav Rychlík či herečka Táňa Fischerová.
http://www.avcr.cz/opencms/export/sites/avcr.cz/.content/galerie-souboru...(odkaz je externí)
|