Královéhradecký kraj plánuje zmrazit recyklaci a produkovat víc netříděných odpadů
Skandální plány kraje může veřejnost odmítnout už jen do pondělí 16. listopadu.
Zmrazit recyklaci a naopak zastavit pokles produkce netříděných odpadů plánuje Královéhradecký kraj ve svém Plánu odpadového hospodářství na roky 2016 - 2025 [1]. Veřejnost může tyto skandální plány odmítnout do pondělí 16. listopadu na webu www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat.
Královéhradecký kraj v návrhu Plánu odpadového hospodářství (POH) stanovil do roku 2020 cíl recyklovat polovinu papírů, plastů, skla a kovů, které jsou obsaženy v odpadech. Avšak již v roce 2013 recykloval 51,7 % těchto základních čtyř druhů recyklovatelných materiálů [2]. Také v případě obalových odpadů již kraj v roce 2013 splnil cíle pro recyklaci do roku 2020 [3]. Stanovit si překonané a nízké cíle nemůže vést ke zlepšení recyklace v kraji.
Naopak v roce 2013 recykloval kraj pouze 28 % všech komunálních odpadů [4]. Přitom podle vládou schváleného Plánu odpadového hospodářství České republiky je i naše země schopna zvýšit recyklaci z nynějších velmi podprůměrných 30 % [5] na úroveň Německa, tedy na 60 % do roku 2024 [6]. Vysokou recyklaci prosazuje i evropská odpadová politika. Konkrétně Evropská komise i Evropský parlament požadovaly, aby se recyklace komunálních odpadů zvýšila do roku 2030 na 70 % [7]. Definitivní návrh na zvýšení recyklace komunálních odpadů představí Evropská komise již za měsíc. V roce 2013 dosahovala průměrná recyklace komunálních odpadů v EU cca 42 % [8].
Královéhradecký kraj zcela neambiciózními a dávno překonanými cíli naopak plánuje recyklaci zmrazit. Kraj plánuje zastavit pokles množství netříděného, směsného komunálního odpadu na úrovni roku 2013, tedy na 139 000 tun/rok [9]. Přitom obsah černých popelnic - směsný komunální odpad – v celé EU, ČR i kraji klesá [10]. Prostor pro snížení množství odpadu je obrovský. Zatímco průměrná produkce skládkovaných a spalovaných (směsných) komunálních odpadů v Královéhradeckém kraji byla v roce 2013 cca 252 kilogramů na osobu za rok, v belgickém Vlámsku je to jen 150 kilo. Pokud by kraj snížil hmotnost netříděného odpadu na úroveň belgického Vlámska, ušetřil by na investicích asi 1,1 miliardy korun [11].
Nízké a dávno překonané cíle krajů pro recyklaci komunálních odpadů pro rok 2020 společně s přístupem ministra životního prostředí R. Brabce (ANO) vytvářejí ideální podmínky pro zbytečné investice do nepotřebných zařízení na pálení odpadů. V Německu a Rakousku stejná politika způsobila výstavbu zbytečných spaloven, které nyní nemají využití a snaží se dovážet odpady ze zahraničí, aby snížily své ekonomické ztráty, nebo způsobují omezení recyklace v širokém spádovém okolí.
Občané mohou spalovací bláznovství krajů odmítnout v on-line „petici“ na www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat
Adam Záruba, předseda ZO ČSOP ORLICE [12], řekl:
“V letech 2002 - 2007 jsme v našem kraji bojovali proti nesmyslnému záměru obří spalovny komunálních odpadů v Opatovicích nad Labem. Tento nápad byl nakonec naštěstí opuštěn, nicméně čekali jsme, že třídění a recyklace komunálních odpadů se bude rozvíjet podstatně rychlejším tempem. Příklad z některých částí Hradce Králové (Svinar a Malšovy Lhoty), kde probíhá pilotní projekt umožňující občanům snadnější třídění odpadů, jasně ukazuje, že právě cesta dalšího zvyšování třídění a recyklace je správná, a to jak ekologicky, tak po ekonomické stránce.”
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Jestli chce královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) zbytečně utratit víc než miliardu korun, je na správné cestě. Zmrazit recyklaci, zastavit pokles netříděných odpadů a vystavět nové spalovací kapacity je cesta přesně k tomu. Avšak je to cesta proti lide, přírodě, Evropě i zdravému rozumu. Naštěstí není pozdě, občané mohou spalovací šílenství hejtmana odmítnout v on-line petici na www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat.“
Kontakty:
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz
Poznámky:
[1] Viz http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP218K
[2] viz tabulka 2.4.1. na str 53 dokumentu: Podíl POPR (příprava k opětovnému použití a recyklace) na produkci od obcí = 51,7 %
[3] Viz. Str 55 dokumentu, kde stojí: „Cíle POH ČR pro recyklaci a využití obalových odpadů pro rok 2020 budou při zachování úrovně recyklace a využití dosažených v roce 2013 v Královéhradeckém kraji pravděpodobně splněny.“
[4] Viz str 10 dokumentu
[5] Viz tabulka 1 zde: http://issar.cenia.cz/issar/page.php?id=1612
[6] Vládou schválený POH ČR (http://www.mzp.cz/cz/poh_cr_prislusne_dokumenty) na straně 61 v grafu 20 ukazuje, že ČR může recyklovat a kompostovat 60 % komunálních odpadů v roce 2024
[7] Viz Tisková zpráva Hnutí DUHA: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/evropsky-parlament-zada-zvysit-recyklac...
[8] viz data Eurostatu
[9] Viz strana 25, tabulka 8 dokumentu
[10] Viz strana 54, kapitola 2.4.2.
[11] Kraj má 552 000 obyvatel, v případě produkce 150 kg/os směsných komunálních opadů by vytvořil 82 800 tun směsných komunálních odpadů. Tedy o 56 200 tun méně než plánovaných 136 000 tun. Investice na vybudování spalovny komunálních odpadů s kapacitou 100 000 tun (například ZEVO Chotíkov u Plzně) přijde na 2 miliardy korun. Investice na spálení 56 200 tun tedy může přijít až na 1,124 miliardy Kč.
[12] Český svaz ochránců přírody - základní organizace Orlice
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.