71 % Čechů chce chránit divočinu

Reakce Hnutí DUHA na dnes zveřejněný výzkum Masarykovy univerzity

Plných 71 procent lidí si myslí, že je potřeba chránit divokou přírodu v České republice. Vyplývá to z právě představeného nového a širokého výzkumu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity o postojích našich obyvatel k ochraně divočiny.

Divočinou se rozumí území ponechané přirozenému přírodnímu vývoji. Divočina pokrývá pouhé tři desetiny procenta území ČR. Podle odborníků by bylo vhodné rozlohu divoké přírody několikanásobně zvětšit. I v průzkumu se největší skupina lidí  vyslovila pro to, aby divoké přírodě byl ponechán větší prostor. 

Za největší hrozby pro zachování divoké přírody považují lidé nešetrnou těžbu dřeva a zástavbu. Divočina by se podle výzkumu měla chránit především proto, že v ní žijí ohrožené druhy živočichů a rostlin. Lidé podporují výskyt rysů, divokých koní, zubrů a vlků.

Lidé jsou si vědomi také nutných omezení při pohybu divočinou. Kolem 80 % lidí si myslí, že by se v těchto místech neměl rozdělávat oheň a chodit mimo stezky.

Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, řekla:

„Je to výborná zpráva. Češi si cení divočiny a chtějí jí více. Nyní jsou však přírodnímu vývoji ponechány pouhé tři desetiny procenta naší krajiny. Toto území by se mohlo několikanásobně rozšířit ku prospěchu přírody i lidí. Je potřeba hledat nová území, kde dáme přednost divočině, ale zároveň do ní umožníme vstup ohleduplným návštěvníkům.“

Česká divočina, to jsou  tisíciletá rašeliniště, pralesy v národních parcích či volně tekoucí řeky, které si mohou vybírat svoji cestu. Anebo vzácní rysi, vlci či orli – divoká zvířata, jež si opět našla domov v naší krajině. Lidské zásahy se tu omezují jen na turistické stezky, přístřešky a další nezbytná zařízení pro výletníky. Nesmí se tu těžit dřevo ani stavět hotely, lanovky, zábavní centra a podobně.“ 

„Sněmovna bude  na podzim projednávat vládní novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Podle ní má zabírat většinu území našich národních parků divočina. Chtějí-li se poslanci přiblížit přáním lidí, měli by z novely odstranit například přehnané požadavky na protipožární ochranu či zbytečnou povinnost kácet stromy.“ 

 

Kontakt:
Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279,
jan.pinos@hnutiduha.cz

 


 



Projekt “Zvyšováním povědomí veřejnosti k lepší ochraně biodiverzity v ČR” je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Projekt je dále podpořen Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvem vnitra, a dárci Hnutí DUHA.

 

 

 

Šítky aktuality: