FORUM 2000
Na letošním Fóru 2000 - s titulem „Nespokojená demokracie. Čtvrt století od železné opony a Tchien - an – Menu“ - budou osobnosti debatovat také o souvislostech ochrany divoké přírody a demokracie. Jedním z ústředních příkladů bude Národní park Šumava. Hnutí DUHA budou na konferenci zastupovat hned dva řečníci – Jaromír Bláha a Jan Piňos.
Bedřich Moldan a Richard Brabec
Ochraně a obnově divočiny ve vztahu ke společnosti jsou věnované tři bloky Fóra 2000.
První - o ochraně přírodního dědictví pro obnovení spojení společnosti a přírody bude moderovat exministr životního prostředí Bedřich Moldan v pondělí 13. 10. odpoledne 17:30 - 19:00. Na nezbytnost chránit úplnou mozaiku krajiny, kde divočina hraje zásadní roli poukáže ve videovystoupení princ Charles. O ochraně rozsáhlých oblastí divočiny v Karpatech bude hovořit ředitel Conservation Carpathia Foundation Christoph Promberger.
Jak zajišťuje ochranu vzácné přírody pro společnost v Česku vysvětlí náš současný ministr Richard Brabec.
Jaromír Bláha o síle divoké přírody
Ve druhém bloku o transformující síle divoké přírody napříč hranicemi v úterý 14. 10. od 9:30 - 11:30 vystoupí Jaromír Bláha, ředitel Wild Europe Toby Aykroyd, ředitel NP Šumava Pavel Hubený a Renata Krzysciak-Kosinska z NP Bialowieza. Klíčové vystoupení o procesu ochrany divočiny v Evropě u jejíhož zrodu stál také Václav Havel bude mít bývalý ředitel odboru ochrany přírodních zdrojů a biodiverzity Evropské komise Ladislav Miko.
Jan Piňos o blokádě NP Šumava
Ve třetím filmovém bloku - Divočina a společnost - bude příběh blokády a začátku obnovy environmentální demokracie v Česku vyprávět v úterý od 18:30 do 20:00 Jan Piňos.
Film Bratři ve zbrani přinese svědectví o tom jakou zásadní roli hrála divoká příroda při urovnání konfliktu v Severním Irsku. Dalšími promítanými snímky bude například slovenský film Vlčie hory, který představí jeho autor Erik Baláž nebo Silva Gabreta o šumavských horských smrčinách s Ladislavem Mikem. Blok uzavře opět vystouení prince Charlese.
Podrobný program (v angličtině) všech tří bloků, které se konají v Goethe Institutu najdete zde.