Evropské země v krajině tvoří ostrovy divoké přírody

Na mapě divočiny jsou také místa ve střední Evropě.

Polsko, Slovensko, Rakousko i Česko se zařadily mezi země, které vyčleňují části své krajiny, aby na nich ponechaly volnou ruku divoké přírodě. Poukazují na to přednášející experti na Světovém kongresu o divočině, který probíhá ve španělské Salamance.

Mezinárodní organizace PAN Parks dává dohromady cestovní kanceláře se správci evropských národních parků, které mohou zaručit, že v nich turisté uvidí divočinu s pralesy a volně tekoucími řekami nebo mohou stopovat volně žijící zvířata. Populárního certifikátu PAN používají také místní podnikatelé.

Právě ve středu certifikát nově dostal rakouský národní park Kalkalpen. PAN Parks na kongresu také zveřejnil mapu více než šesti desítek míst, která se už stala součástí projektu [1].

Německo už schválilo, že chce pro divočinu vyčlenit 2 % svého území. Rovněž Slovensko se po několika letech diskusí s konečnou platností rozhodlo, že divoké přírodě ponechá také důležité části Tatranského národního parku.

Součástí středoevropského programu je i přednáška Jaromíra Bláhy z Hnutí DUHA o divočině v národním parku na Šumavě. Bláha při ní uvedl, že v místech ponechaných divoké přírodě se podle výzkumů vyskytuje více ptáků a je oblíbeným lovištěm rysů. V anketách navíc třetina turistů uvedla, že záměrně navštěvuje tato místa znovu a znovu, aby mohla pozorovat průběžné proměny smrkové džungle.

Na kongres, který trvá sedm dní, se sjely stovky vědců, expertů a politiků, cestovatelé, ředitelé národních parků či rezervací, zástupci domorodých kmenů nebo cestovních kanceláří či fotografové.

Účastníci diskutují o ochraně divočiny v Polsku i Tanzanii, Rakousku a USA, v Anglii nebo na Kamčatce. Na programu jsou vědecké přednášky, diskuse o kultuře a divočině i blok cestovních kanceláří, jež vozí klienty do divoké přírody [2].

Hnutí DUHA má na kongresu Wild10 svého zástupce, který každý den posílá informace o nejzajímavějších událostech. Je k dispozici pro rozhovory přímo ze Salamancy a může také dávat tipy na interview s účastníky z Evropy i všech ostatních kontinentů.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Vyčleňování několika vybraných míst pro divočinu se už stalo běžnou součástí péče o krajinu také ve středoevropských zemích. Němci se rozhodli, že divoké přírodě ponechají dvě procenta země, podobné projekty běží také na Slovensku, v Polsku nebo Rakousku.“
„Divoká příroda ve středu Evropy je samozřejmě útočištěm rysů, orlů, vlků nebo zubrů. Ale také vzniká fantastický magnet pro turisty. Přednášeli tu lidé z cestovních kanceláří, které se specializují na to, že ve spolupráci se správci národních parků a místními podnikateli nabízejí návštěvy evropské divočiny nebo stopování vzácných zvířat.“
„Hodně zajímavý byl i blok přednášek, jak pozitivní vliv má pobyt v divočině na naše zdraví i duševní rozpoložení.“

Poznámky:
[1] Kompletní mapa: www.panparks.org/sites/default/files/docs/Map-of-the-European-Wilderness...
[2] Více informací o kongresu dodá Hnutí DUHA nebo přímo na www.wild10.org.

Šítky aktuality: