Přerovské spalovně má cestu umést zmanipulovaná studie
Za hrubě neprofesionální a manipulativní považují nevládní organizace Arnika a Hnutí DUHA studii, která má pomoci k prosazení spalovny odpadů v Přerově.
Olomoucký krajský úřad si ji objednal u firmy Fite, jejíž služby k obhajobě spalovny už využili v kraji Vysočina. Materiál obsahuje zásadní odborné nedostatky a zamlčuje, kolik a jakých toxických látek, které mohou ohrozit životní prostředí, spalovna vyprodukuje. Veřejnost navíc nedostala oficiální možnost, aby se k procesu vyjádřila. Ekologická sdružení proto podala k projektu řadu zásadních připomínek.
Přečtěte si kompletní znění připomínek Arniky i Hnutí DUHA.
Česká republika doposud zdaleka nevyčerpala možnosti, které nabízí důkladná recyklace. Upozorňuje na to kampaň Nespaluj, recykluj! sdružení Arnika a program Odpady Hnutí DUHA. Spalovna zničí tisíce tun kvalitních druhotných surovin. Jejich recyklací se uspoří mnohem více energie, než dodá jejich spálení. Zároveň není nutné vytěžit a dovézt tisíce tun ropy. Stejně tak spalovny ničí bioodpad, který lze přetvořit v tuny kvalitního kompostu pro využití na zahrádkách a v zemědělství.
Zcela v rozporu se současným odborným poznáním je podle Arniky závěr, že by stavba spalovny měla být k přírodě a zdraví lidí šetrnější než lepší třídění a prevence vzniku odpadu.
„Je nemyslitelné považovat za šetrnější k ovzduší spalovnu v porovnání s maximální možnou úrovní třídění. Zpracovatel studie Fite vůbec neřeší, že suroviny nebude třeba vytěžit, přivézt a zpracovat. Přitom je mu jedno, že exhalacemi z dopravy odpadu i komína spalovny přispěje k množství zplodin, které už teď ohrožují zdraví tisíců Přerovanů. A to všechno za peníze daňových poplatníků,“ zdůrazňuje vedoucí kampaně Nespaluj, recykluj, Matěj Man ze sdružení Arnika. „Pokud odpad předám k recyklaci nebo ho dokonce vůbec nevytvořím, nemusím ho likvidovat. Že je to k životnímu prostředí šetrnější, mi říká pouhý selský rozum,“ vysvětluje dále Man.
Samotné základy zpracované studie proveditelnosti stojí na nepodložených předpokladech. Přesto, že produkce odpadů je v kraji řadu let stabilní, studie plánuje jejich trvalý nárůst. Kraj by měl naopak množství odpadu aktivně snižovat.
Ivo Kropáček z Hnutí DUHA řekl:
„Tato pochybná studie je prvním větším výstupem práce komunistického radního Symerského. Namísto nižších poplatků za odpad a lepších recyklačních služeb přináší občanům ničení cenných surovin a podporu nadnárodní společnosti Dalkia, která si tím vyřeší svůj problém s přechodem na jiný druh paliva.“
Dalšími nedostatky studie jsou:
- minimální pozornost, kterou zpracovatel věnoval materiálovému využití odpadů;
- nevhodný návrh na nakládání s odpady z kuchyní a zahrad;
- silné nadhodnocení produkce odpadu v budoucnu;
- emise silně toxických látek, které se mohou dostat do životního prostředí například prostřednictvím odpadů – jde zejména o těžké kovy a dioxiny;
- extrémní nárůst dopravy a exhalací, což dále vyhrotí komplikovanou dopravní situaci v centru Přerova.