Vyšší recyklace by ušetřila českým krajům téměř 700 milionů korun
Ekologická organizace navrhuje, aby obce, které hodně třídí, byly ještě více zvýhodněny tím, že dostanou takzvanou recyklační slevu: nižší poplatky za skládkování zbytkového odpadu.
Obce všech 14 krajů včetně Prahy podle posledních statistik zaplatí 1,7 miliardy korun jenom v zákonných poplatcích za skládkování celkového množství 3,3 milionu tun odpadků. [1]
Naprosto zbytečně: pokud ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v novém zákoně o odpadech zajistí, aby recyklace v Česku stoupla ze současných asi 20 procent [2] na padesát procent [3] – tedy na stejnou úroveň jako v Německu –, obce ušetří téměř polovinu všech poplatků, jež hradí za skládkování.
Ministerstvo životního prostředí přípravy nového zákona o odpadech právě dokončuje.
Hnutí DUHA navrhuje, aby součástí nového zákona byla takzvaná recyklační sleva: obce, které hodně recyklují, a produkují tedy málo odpadků, budou mít nižší sazbu poplatku za skládkování zbývajícího odpadu v popelnicích. Recyklační sleva by motivovala obce, aby po vzoru úspěšných evropských sousedů rodinám usnadnily třídění – takže separovat odpad bude nejen správné, ale také snadné. Mohou také umožnit domácnostem, aby třídily takzvaný bioodpad: zbytky z kuchyně či trávu a listí ze zahrad.
V klíčovém výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny, který o novém zákoně budou jednat následující poslanci:
Jihočeský kraj: František Dědič (ODS)
Jihomoravský kraj: Václav Mencl (ODS)
Královéhradecký kraj: Robin Böhnisch (ČSSD) a Jiří Oliva (TOP09)
Moravskoslezský kraj: Kateřina Konečná (KSČM) a Ladislav Šincl (ČSSD)
Olomoucký kraj: Radim Fiala (ODS), Jiří Krátký (ČSSD), Josef Nekl (KSČM) a Bořivoj Šarapatka (TOP09)
Olomoucký kraj: Radim Fiala (ODS), Jiří Krátký (ČSSD), Josef Nekl (KSČM) a Bořivoj Šarapatka (TOP09)
Plzeňský kraj: Jan Látka (ČSSD)
Středočeský kraj: Luděk Jeništa (TOP09), Jan Smutný (TOP09) a Václav Zemek (ČSSD)
Ústecký kraj: Milan Šťovíček (VV)
kraj Vysočina: Josef Novotný st. (VV)
Zlínský kraj: Tomáš Úlehla (ODS)
Česká republika recykluje pouze asi 20 procent z každoročních cca 3,3 milionu tun komunálního odpadu. Ale například Německo stejně využívá polovinu veškerého odpadu, Nizozemsko 60 procent a belgické Vlámsko dokonce 72 procent [4].
Česká ekonomika proto každoročně vyhazuje na skládky nebo spaluje kvalitní recyklovatelné suroviny za 3 miliardy korun [5].
Ivo Kropáček, vedoucí programu Odpady v Hnutí DUHA, řekl:
„Jsou to naprosto zbytečně vyhozené peníze nás všech. Pokud recyklace stoupne na úroveň úspěšných evropských států, jako je Německo, obce a potažmo občané na poplatcích za skládkování ušetří milióny.“
„Ministr Chalupa by proto měl do nového zákona o odpadech zařadit takzvanou recyklační slevu – obce, které hodně recyklují, budou mít menší sazbu poplatků. Pro radnice a obecní úřady musí být výhodné pomáhat domácnostem, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné.“
Poznámky:
[1] Viz příloha tiskové zprávy „Úspora při 50pct recyklaci.xls“
[2] Česká republika recykluje a kompostuje (materiálově využívá) necelých 20 procent
komunálního odpadu. Zbytek končí na skládkách nebo se pálí – ačkoli většinu by také šlo použít (papír, hliník, plasty, sklo, zelený odpad aj.). Více Georgeson, P.: Gone to waste: the valuable resources European countriesbury and burn. http://www.foe.co.uk/resource/reports/gone_to_waste.pdf
[3] Materiálově využívat 50 % komunálních odpadů je hlavním cílem platného Plánu odpadového hospodářství České republiky z roku 2003. Hnutí DUHA prosazuje, aby nový zákon o odpadech zajistil dosažení tohoto cíle.
[4] Lore Marien: Prevention and management of household waste in Flanders, OVAM, 2009, viz www.foe.co.uk/resource/event_presentations/2_lore_marien.pdf
[5] Více v tiskové zprávě Hnutí DUHA: www.hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/article/cesi-hodi-do-popeln...
SAMphoto.cz/© PurestockX