Uhlí končí, ač se Trump staví na hlavu

Reakce na rozhodnutí D. J. Trumpa zrušit Obamův plán pro čistou energii

Prezident USA Donald. J. Trump dnes nařídil zrušit program svého předchůdce Baracka Obamy ke snížení znečištění z uhelných elektráren a na podporu čisté energetiky. Akt nemá okamžitou účinnost, jde o zahájení delšího procesu. Zároveň však nerealizoval svůj původní záměr vypovědět globální dohodu z Paříže o snižování emisí skleníkových plynů.

Zrušený Obamův “Clean Power Plan” požadoval, aby energetika do roku 2030 snížila emise oxidu uhličitého o 32 % oproti úrovni v roce 2005 [1]. Trend ústupu od uhlí je ale v USA silný a pravděpodobně se nezastaví ani kvůli Trumpovi. Vede k tomu zastaralost uhelných elektráren, levný plyn a čím dál dostupnější obnovitelné zdroje energie, které vytlačují uhlí z pozice cenového šampiona. Uhelné elektrárny navíc čelí protestům místních lidí a žalobám na úhradu škod a zdravotních komplikací, které lidem vypouštěním znečištění do ovzduší a vody způsobují.

Výroba elektřiny způsobuje třetinu amerických emisí skleníkových plynů. Uhlí bylo v USA ještě donedávna nejlevnějším zdrojem pro výrobu elektřiny a před deseti lety se na její výrobě podílelo více než polovinou. Nyní je to jen 40 %. Z původních 523 uhelných elektráren bylo 200 předčasně uzavřeno už před zveřejněním Clean Power Plan v srpnu 2015 [2]. Hlavním důvodem jejich odstavení byla ve většině případů prostá ekonomika. A odstavování pokračuje i v době vlády Donalda Trumpa, jak ukazuje poslední případ dvou uhelných elektráren ve státě Ohio [3]. Ani zpřístupnění státní půdy pro těžbu uhlí nepomohlo, těžaři nemají z ekonomických důvodů zájem otevírat nové doly [4].

Klíčovou otázkou zůstává, jak rychle se americká energetika dekarbonizuje. Bez federální regulace budou - jako ostatně za vlády řady Trumpových předchůdců - hrát důležitou roli jednotlivé státy a byznys. Regulace v duchu Obamova plánu přijala například Kalifornie, Connecticut, Massachusetts, Minnesota, New Hampshire, Oregon, Rhode Island, Vermont nebo Washington [5].

Evropská unie a ČR musí srazit závislost na fosilních palivech nyní ještě akutněji. Ropa, plyn i uhlí se do EU dováží převážně z Ruska a dalších nespolehlivých zemí. A fosilní paliva jsou také příčinou smogu.

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Donald Trump chce zastavit zavírání uhelných elektráren, což mu nejspíš nepovede. U nás by neměl co na práci. Odstavování našich zastaralých elektráren ještě ani pořádně nezačalo. Přitom i my potřebujeme vyčistit ovzduší od smogu. Trump netrump, je nejvyšší čas doopravdy rozběhnout odstavování nepotřebných uhelných elektráren a naopak rozhýbat občanské a obecní projekty čistých domácích obnovitelných zdrojů, srazit plýtvání energií a vyčistit ovzduší od smogu.“

Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR, řekl:
“Trumpovo rozhodnutí vycouvat z plánu pro čistější ovzduší je skandální a ublíží hlavně obyčejným lidem ve Spojených státech. Trump totiž kvůli pochybné podpoře fosilních paliv odmítá opatření, která by zlepšila bezpečnost, zdraví a zaměstnanost obyvatel. Dnes jsme ztratili spojence v úsilí zmírnit dopady klimatických změn, ale tím spíš se Česká republika a celá Evropa musí vzchopit a jít příkladem. I přes rozhodnutí Trumpovy administrativy se rozběhnutá energetická revoluce směrem k obnovitelným zdrojům nezastaví, například nedávné prohlášení a závazky Indie a Číny jsou toho jasným důkazem."

Klára Sutlovičová z analytického centra Glopolis řekla:
“Návrat uhlí do hry je asi tak představitelný jako to, že by prezident Trump jezdil do práce na koni. Pokud jsou po ruce levnější možnosti pro výrobu potřebné energie, je to pro americký byznys jasný signál. A že by inovátoři ze Silicon Valley po dnešním Trumpově rozhodnutí začali raději vymýšlet lepší turbíny, to také není moc pravděpodobné.”


Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] Plán byl zveřejněn 3. 8. 2015. Nestanovil emisní limity pro jednotlivé elektrárny - každý stát americké unie měl navrhnout vlastní strategii, jak požadovaného snížení emisí dosáhne.

[2] Beyond Coal Milestone - Coal Plant #200 Announced to Retire: http://www.sierraclub.org/compass/2015/07/beyond-coal-milestone-coal-pla...

[3] Two Ohio coal-fired plants to close, deepening industry decline: http://www.reuters.com/article/us-usa-coal-closures-idUSKBN16R2D4

[4] Trump May Be Offering Coal Leases That No One Wants https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-03-27/trump-may-be-offering...

[5] Kalifornie má za cíl do roku 2030 snížit emise o 40 % oproti úrovni v roce 1990. Stát New York má stejný cíl. Ostatní uvedené státy podepsaly “Memorandum of Understanding on Subnational Global Climate Leadership”, které je zavazuje do poloviny století snížit emise o 80-95 % (oproti roku 1990). http://under2mou.org/coalition/


Šítky aktuality: