Senátní zákon na likvidaci NP Šumava má odezvu: Celostátní petice ukazuje, že Šumava nepatří jen tisícovce obyvatel NP, ale milionům lidí v ČR

Petici podpořila řada osobností, zítra bude v Praze u Anděla sbírat podpisy také Boris Hybner

Lidé z celé republiky apelují na senátory, aby nedopustili likvidaci Národního parku Šumava zákonem, který navrhl senátor Tomáš Jirsa (ODS) a jeho kolegové. Jaromír Bláha z Hnutí DUHA, profesor Pavel Kindlmann z Univerzity Karlovy a akademie věd a herec Petr Vacek předají do konce května senátorům petici Za dobrý zákon o NP Šumava, kterou podepsalo přes patnáct tisíc milovníků šumavské přírody. Poslední dobou přibývají podpisy po stovkách, a to z desítek míst celé ČR.

 Lidé tak svou aktivitou vyvracejí mylný názor několika jihočeských politiků, že by o Šumavě měli rozhodovat pouze starostové obcí v národním parku. Ze samotného názvu chráněného území „národní park“, hodnot území i jeho mezinárodního uznání plyne, že význam území zdaleka přesahuje sedm obcí s celkem tisícovkou obyvatel, které leží v NP. Hnutí DUHA opakovaně upozorňuje, že zákon musí zajistit jak ochranu světového přírodního dědictví, tak kvalitní život místních lidí. Nedávno publikovaná studie renomované společnosti EFTEC ukázala, že právě rozšíření oblastí ponechaných divoké přírodě a turistům přinese tak jako v jiných NP světa vyšší návštěvnost a tím i ekonomický rozvoj šumavských obcí [1]. 

 Petici již podpořila i řada respektovaných osobností kulturního života. Jeden z nich -   mim, herec, režisér a scénárista Boris Hybner – vyrazí zítra v 15 hodin  pomáhat se sbíráním podpisů spolu s dobrovolníky Hnutí DUHA k petičnímu stánku na pražské křižovatce Anděl.

 Senátní návrh zákona o Šumavě například umožňuje další zástavbu včetně developerských projektů až na dvou třetinách národního parku a změnou hranic zón vychází vstříc spekulantům s pozemky. Také vůbec nezajišťuje, že v parku bude jakékoli místo pro divokou přírodu – tedy účel, kvůli kterému se národní parky zřizují – a vyvádí pozemky z majetku státu [2].

 Petice žádá poslance a senátory, aby přijali takový zákon o Národním parku Šumava, v němž:

 ·        bude hlavním cílem ochrana přírody; ostatní činnosti budou možné do míry, jež neohrozí vzácnou přírodu; 

·        bude zachována současná rozloha území ponechaného přírodě, tj. 30 % národního parku a stanoveno jeho postupné rozšíření alespoň na 50 % do roku 2030 tak, jak určuje současný Plán péče o národní park a jak je to obvyklé v ostatních evropských národních parcích;

·        bude omezena další výstavba tak, aby nezničila cennou šumavskou krajinu [3].

 Všechna místa, kde je možné petici podepsat, jsou na interaktivní mapě na www.hnutiduha.cz/petice. Na stejném webu mohou lidé petici podepsat také on-line. Dobrovolníci sbírali podpisy také od návštěvníků NP Šumava.

 Petici podpořili například Jiří Suchý, Věra Čáslavská, Ivan Trojan, Jan Hřebejk, Eva Kantůrková, Jiří Žáček, Ondřej Neff, Václav Havelka, Monika Načeva, Bára Hrzánová, Tom Kočko, Zdenek Merta, Ladislav Gerendáš, Miloslav Stingl, Olga Sommerová, bojovník proti korupci Karel Janeček, členové činohry Národního divadla Saša Rašilov, Vladimír Javorský, Jiří Štěpnička, Jan Novotný, Filip Rajmont, Rudolf Stärz a další.

 Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

„Návrh zákona o Šumavě od kmotrů z Hluboké nad Vltavou je očividně napsaný pro těžařské firmy, developery, spekulanty s pozemky a papalášské lovce, kteří si chtějí přijet do parku zastřílet. Tisíce lidí z celé republiky však dávají podpisem pod petici najevo, že chtějí v  národním parku divokou přírodu a nepřejí si jeho likvidaci.“

 „Po odvolání ředitele Mánka zesílili regionální politici reprezentovaní tradičně senátorem Jirsou a starostou Schubertem kampaň proti vědcům, ochráncům přírody i všem lidem, kteří nebydlí na Šumavě. Jejich hlasy však hrají na kapsu  developerů a pozemkových spekulantů, nikoliv místních lidí. Konflikt, který stále vyvolávají, je však zcela umělý. Zájmy ochrany divoké přírody i místní ekonomiky jsou tak jako v jiných národních parcích Evropy naprosto v souladu.“

 „Šumava není majetkem obcí v národním parku, ale národním klenotem, stejně jako Pražský hrad není vlastnictvím Pražáků. Nikoliv náhodou podpořili petici i herci činohry Národního divadla. To, co znamená Národní divadlo v našem kulturním dědictví, je Národní park Šumava v klenotnici naší přírody.“

 
Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

 [1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nova-studie-ekonomicke-dopady-rozdilne-pece-o-np-sumava

 [2] www.hnutiduha.cz/aktualne/zakon-o-sumave-prosel-v-senatu-prvnim-ctenim

 [3] www.hnutiduha.cz/petice, členy petičního výboru jsou dr. Jaromír Bláha z Hnutí DUHA, profesor Pavel Kindlmann z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Centra výzkumu globální změny Akademie věd ČR a herec Petr Vacek

 

 

 

Šítky aktuality: