Obnova přírody pomáhá snižovat riziko povodní. Přes sto dobrovolníků pomohlo Hnutí DUHA po celé ČR.

Tisková zpráva

27. ročník oblíbené pracovně-vzdělávací akce „Týdny pro krajinu“, kterou Hnutí DUHA organizuje každoročně v létě po celém území ČR, je za námi. Více než stovka dobrovolníků a dobrovolnic se během osmi týdenních turnusů vydala do atraktivních lokalit Jihomoravského kraje, Šumavy, Beskyd, Jeseníků nebo Bílých Karpat, aby pomohla zemědělské i lesní krajině a fyzicky přispěla k obnově přírody a krajiny.

čtvrtek 31. října 2024

Bezmála 2800 hodin dobrovolnické práce, 7,4 hektarů pokosených a shrabaných luk, desítky vytvořených a opravených hrází v rašeliništích a podmáčených lesích. Téměř tři sta individuálně ochráněných stromů a přes dva oplocené hektary lesního porostu. Výřezy invazivních křovin, lesní prořezávky, úklid odpadků, vytvoření přehrádek pro zadržení vody, vybudovaný plazník. Tak zní výčet těch nejvýznamnějších činností, které se během letošních "Týdnů pro krajinu" udělalo za pomoci dobrovolnic a dobrovolníků Hnutí DUHA. Taková obnova přírody podporuje revitalizaci poškozených nebo zničených ekosystémů s cílem zlepšit jejich strukturu a zvýšit odolnost a biologickou rozmanitost v přírodě. Díky zdravějším ekosystémům se mimo jiné snižuje riziko povodní, sucha i období velkých veder a zároveň se zvyšuje odolnost vůči změně klimatu.

Dobrovolníci a dobrovolnice pomáhali v národním parku, chráněné krajinné oblasti, ve spolupráci s Lesy České republiky, Biskupskými lesy i soukromými vlastníky lesů, ekologickými zemědělci či ochránci přírody. Tři turnusy se konaly v Jihomoravském kraji k podpoře Živého regionu [1], který propojuje zemědělce se spotřebiteli a podporuje odbyt lokálních potravin. Účastníci např. na Tišnovsku pomáhali v ovocném sadu u kláštera Porta Coeli nebo pracovali na prořezávkách v Přírodní památce Pláně, čímž propojili její stepní svahy s nově ošetřenými jalovci a 154 druhy pavouků včetně kriticky ohroženého slíďáka suchopárového.

Nedílnou součástí Týdnů pro krajinu byly i vzdělávací aktivity pro účastníky, zahrnující odborné přednášky, exkurze a diskuze na témata obnovy a ochrany přírody a krajiny v České republice. Např. ve spolupráci s kolegy z Hnutí DUHA Šelmy [2] se konaly přednášky o návratu a ochraně velkých šelem na Šumavě, v Beskydech a Jeseníkách. Uskutečnilo se povídání o přírodě blízkém lesním hospodaření, ekologickém zemědělství a pěstitelství a také diskuze ornitologické či geobotanické.

Hnutí DUHA děkuje dobrovolníkům a dobrovolnicím letošního ročníku „Týdnů pro krajinu“ za hojnou účast. Velká motivace pomoci přírodě a aktivní zapojení do jakékoliv práce tam, kde je potřeba byla vidět napříč všemi turnusy. Zároveň Hnutí DUHA vyjadřuje poděkování všem zainteresovaným pracovníkům a organizacím, kteří se na celém projektu podíleli.

Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy, říká:
Týdny pro krajinu mě naplňují radostí. Po celém týdnu na slunci je vždy vidět, jak se proměnilo údolíčko, stráň nebo mokřad, kde jsme pracovali. A že se tak znatelně, aspoň na malém kousku země, podařilo vrátit pestrost, o kterou mezi monokulturami kukuřice a smrku stále rychleji přicházíme.

Jan Jurdič, lesní správce, Biskupství ostravsko-opavské, Biskupské lesy, říká:
„Dobrovolníci nám pomohli s výměnou poškozeného pletiva a kůlů, které poznamenal zub času. Vyzkoušeli si těžkou práci lesních dělníků a nahlédli na lesnické hospodaření z pohledu revírníka, respektive vlastníka lesa.“

Renata Placková, NP Šumava, říká:
„Práce dobrovolníků je zde nezastupitelná, protože zdánlivě drobné zásahy mají velký vliv na celkovou úspěšnost revitalizací. Většinu práce provedou stavební firmy s lehkou technikou, ale často je potřeba se na místa vrátit a doladit detaily. Zároveň je to jedinečná příležitost zažít Šumavu docela jinak a věřím, že tito dobrovolníci vnímají místní krajinu i revitalizace docela jinak než běžní návštěvníci.“

Veronika Kyrianová, dobrovolnice Týdne pro krajinu na Šumavě a podporovatelka Hnutí DUHA, říká:
„Hnutí DUHA je organizace, kterou dlouhodobě podporuji a letos poprvé jsme se s maminkou rozhodly, zapojit se do „Týdnů pro krajinu“ na Šumavě. Chtěly jsme přiložit ruku k dílu a podílet se na obnově přírodních systémů. Vzhledem k tomu, že většinu svého času trávím pracovně u počítače, cítila jsem potřebu změnit dosavadní stereotyp a na chvíli vyměnit prostředí za les a divočinu. Stát se členem dobrovolnického týmu bylo dobrým rozhodnutím a skvělou zkušeností. Ráda se zapojím v příštím ročníku znova. Oceňuji i přístup vedoucích a pracovníků, kteří mají velkou zásluhu na kvalitně organizovaném průběhu celého týdne.

Kontakty:

Mgr. Eva Pernicová, tisková mluvčí Hnutí DUHA,
tel.: 734 770 020, e-mail:
eva.pernicova@hnutiduha.cz
Filip Baťa, koordinátor Týdnů pro krajinu, Hnutí DUHA,
tel.: 777 881 994, e-mail: filip.bata@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] Živý region směřuje k vytváření BIO regionů, ve kterých významná část lokálních hráčů spolupracuje na udržitelném hospodaření s místními zdroji. Tímto posílí a rozvine kvalitu i kvantitu lokální produkce a lokální spotřeby ekologických potravin a inspiruje tak další mikroregiony v ČR. https://zivy-region.cz/

[2] Hnutí DUHA Šelmy

[3] Výzva Zachraňme lesy

__________________________

Týdny pro krajinu podporují výzvu „Zachraňme lesy“ [3], která nyní spojuje téměř 90 000 lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby připravili lepší zákon o myslivosti. Zemědělské turnusy v rámci značky Živý region podporují rozvoj ekologických zemědělců a odbytu místní produkce v Jihomoravském kraji. Týdny pro krajinu se konají za finanční podpory nadace Alstom, Evropské Unie v rámci projektu BESTbelt a díky podpoře individuálních dárců a dárkyň.

 

 

 

 

Fotogalerie: