Oba letošní laureáti Ceny Josefa Vavrouška se rozhodli finančně podpořit ochranu Šumavy

Exministr životního prostředí Martin Bursík a Pavel Šremer, biolog a bývalý poradce prezidenta Václava Havla, se rozhodli, že prostředky z letošní Ceny Josefa Vavrouška věnují ochraně vzácné přírody v Národním parku Šumava.

Cenu Josefa Vavrouška udělují každoročně Nadace Partnerství a Nadace Charty 77. Oceňuje konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj [1]. Je s ní spojena finanční částka 25 tisíc korun pro každého laureáta.

Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí, řekl:

„Namísto, aby ministerstvo životního prostředí a správa národního parku chránili nejcennější části Šumavy před necitlivými zásahy člověka, rozhodli se tato území otevřít těžařům a developerům, prosazujícím přírodě škodlivé projekty. Hnutí DUHA se dlouhodobě na odborně velmi vysoké úrovni zabývá ochranou Šumavy. Proto jsem se rozhodl věnovat finanční odměnu za Cenu Josefa Vavrouška právě Hnutí DUHA pro jejich práci na Šumavě."

Pavel Šremer, bývalý předseda Společnosti pro trvale udržitelný život, řekl:

„Vyspělé evropské státy dnes chrání poslední zbytky původní přírody – s jejich narůstající vzácností roste i jejich hodnota. Dělají to tak i naši sousedé v Německu, Rakousku i Polsku. U nás však nastoupil opačný trend, a tak přírodě daleko více pomáhají ochránci přírody z nevládních organizací než stát, který na ně posílá – a protiprávně – opět policii, jako za minulého režimu. Protože mám s takovým přístupem bohaté zkušenosti již z té doby, rozhodl jsem se na tu skutečnou a obětavou ochranu přírody přispět."

Divokou přírodu v národním parku na Šumavě ohrožují plány ministra Tomáše Chalupy a ředitele parku Jiřího Mánka (oba ODS), kteří chtějí horskou krajiny otevřít developerům. Hodlají také těžařským společnostem umožnit kácení v tisících hektarů lesů, které byly dosud ponechány přírodě.

Světový svaz ochrany přírody (IUCN) nedávno varoval, že Šumava bude v tom případě vyřazena ze seznamu národních parků, který vede OSN [2].

Na práci, kterou Hnutí DUHA pro ochranu Šumavy dělá, může do konce prosince každý přispět tím, že si koupí jeden z velkoformátových snímků národního parku, které ekologické organizaci věnovali špičkoví čeští fotografové.

Fotografie si zájemci mohou vybrat a koupit online na www.obchod.hnutiduha.cz/beneficni-fotografie.

Unikátní fotografie šumavské divočiny věnovali známí fotografové Jaroslav Vogeltanz, Pavel Ouředník a Markéta Jedličková [3]. Zachycují klenoty horské přírody – rysa a tetřeva – nebo některých z nejkrásnějších míst v národním parku: Rokytecké či Chalupské slatě, Luzenského údolí, Mrtvého luhu, Ptačího potoka i Křemelné.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA poděkoval oběma dárcům:

„Je pro nás velká pocta, že se Martin Bursík a Pavel Šremer rozhodli podpořit práci pro ochranu Šumavy. Pomůže nám to s konkrétními plány, jak zamezit plánům ministra Chalupy a ředitele Mánka z ODS, kteří chtějí do národního parku pustit developery a dát více prostoru těžařským společnostem.

Na ochranu vzácné šumavské přírody může přispět každý tím, že si v našem e-shopu koupí jednu z nádherných velkoformátových fotek horské divočiny od špičkových českých fotografů. Děkujeme Jaroslavu Vogeltanzovi, Pavlovi Ouředníkovi a Markétě Jedličkové, že své snímky na tuto benefici věnovali.“

Poznámky:

[1] Cena Josefa Vavrouška připomíná prvního československého ministra životního prostředí a zakladatele Společnosti pro trvale udržitelný život, který před 16 lety tragicky zahynul. Více informací – včetně fotografií Martina Bursíka a Pavla Šremera, kteří cenu letos společně obdrželi, na www.nadacepartnerstvi.cz/vavrousek

[2] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz/aktualne/ministr-chalupa-se-musi-rozhodnout-bud-zacne-chranit-prirodu-nebo-sumava-prestane-byt

[3] Další fotografie Jaroslava Vogeltanze jsou na www.worldnaturephoto.com, Pavla Ouředníka na www.fotoaparat.cz. Markéta Jedličková fotí pro časopis Sedmá generace: www.sedmagenerace.cz.

Šítky aktuality: