Neopomíjejte dopady prolomení limitů na zdraví a životy lidi - otevřený dopis premiéru Sobotkovi

U příležitosti pondělního zasedání vlády v Ústeckém kraji vyzvali vědci, lékaři, ekologické, rozvojové a humanitární organizace premiéra Bohuslava Sobotku, aby přestal opomíjet závažné dopady prolomení limitů těžby hnědého uhlí na velkolomu Bílina a zpochybňovat nutnost okamžitého rozhodnutí o zachování limitů na velkolomu ČSA.

Předsedovi vlády lidé napříč profesemi také napsali, že se jeho tvrzení o tom, že „nikdo není proti prolomení limitů na velkolomu Bílina" nezakládá na skutečné situaci.

Text otevřeného dopisu: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2015/10/otevreny_dopis...

Za nutnost zachovat limity těžby se již dříve postavily desítky osobností kultury a českého veřejného života - například oscarový režisér Jan Svěrák, zpěvačka Marta Kubišová, herečka a předsedkyně Českého helsinského výboru Táňa Fisherová, herec a režisér Břetislav Rychlík, herec, dramatik a režisér Arnošt Goldflam, herec a překladatel Petr Vacek, mim Boris Hybner, herečka Kristýna Boková, básník a písničkář Jiří Dědeček, malířka Sylva Prchlíková, herečka Simona Babčáková, sportovec Michal Trávníček, kavárník a inovátor Ondřej Kobza či dokumentaristka Apolena Rychlíková.

Tereza Otcovská z litvínovského spolku Kořeny, řekla:
„Návrh variant prolomení limitů na velkolomu Bílina obsahuje na metr přesné zaměření rozsahu budoucí těžby. Premiér Sobotka tedy nemůže tvrdit, že varianta je bez problémů, když znamená, že těžba bude probíhat pouhých 170 metrů od domů místních lidí. Současné vymezení limitů přitom respektuje odstup 500 metrů od obydlí, jakkoli i to je samo o sobě nedostatečné opatření pro dodržení hygienických norem pro hluk a prach.“

Jan Rovenský, šéf energetické kampaně Greenpeace ČR, řekl:
„Premiér by měl jednoznačně říci, že bude požadovat okamžité potvrzení platnosti limitů na velkolomu ČSA, jakékoli odklady jsou proti zájmu nejen místních lidí, ale i horníků. Prolomení limitů je v rozporu s cíli státní energetické koncepce. Uhlí za limity na dole ČSA podle studií ministerstva průmyslu a obchodu a podle Státní energetické koncepce nepotřebujeme.”

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Ani potřeba uhlí z velkolomu Bílina nebyla dostatečně prokázána. Státní energetická koncepce počítá se snížením spotřeby uhlí do roku 2040 o 73 procent. V tomto roce zároveň dle studie ministerstva průmyslu bude i při úplném zachování limitů těžba na vyšší úrovni než plánovaná spotřeba. Zachování limitů na Bílině bude motivovat k chytrým opatřením jako je zateplování domů nebo výroba domácí čisté energie z obnovitelných zdrojů. Naopak prolomení limitů by způsobilo miliardové škody, které převyšují výnosy.“

MUDr. Radim Šrám, Dr.Sc., předseda Komise pro životní prostředí AV ČR, řekl:
„Populace v oblasti těžby hnědého uhlí - muži i ženy - mají prokazatelně o dva roky kratší délku života než je v ČR a více trpí kardiovaskulárními onemocněními. Můžeme předpokládat, že v sedmdesátých a osmdesátých letech bylo indukováno poškození genomu, které je přenášeno na další generace. Prolomení limitů a tedy i nárůst znečištění by znamenaly, že se zdravotní stav poškozené populace se bude dále zhoršovat. Prolomení limitů na velkolomu Bílina může také poškodit léčebné prameny lázní Teplice.“

RNDr. Jan Hollan, Ph.D. z Centra výzkumu globální změny AV ČR, řekl:
„80 až 90 procent zásob fosilních paliv v Evropě - tedy i u nás - musí zůstat v zemi, pakliže nemají být podmínky pro život na Zemi zásadně poškozeny. Takže otevírat další zásoby uhlí je naprosto nemyslitelné.”

MUDr. Adrian Javorek, signatář výzvy severočeských lékařů, řekl:
„Prolomení limitů a pálení uhlí by způsobilo zdravotní komplikace lidem nejen v Česku, ale i okolních státech. Váhat u volby mezi tím, jestli astmatickými záchvaty bude zbytečně trpět navíc 3000, 1000 nebo 0 dětí, je pro mě jako pro lékaře nepochopitelné.“

Kontakty:

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Šítky aktuality: