Multimediální program ukáže studentům dopady plýtvání surovinami na životní prostředí

Jak zbytečné plýtvání surovinami ovlivňuje životní prostředí a společnost v zemích, kde se těží a pěstují, se zítra dozví jihočeští žáci. Hnutí DUHA pro ně ve spolupráci se společností Multivision připravilo multimediální program, který mimo jiné ukáže, jak mění život těžba hliníku lidem v Brazílii nebo pěstování bavlny v Kamerunu. Součástí bude i moderovaná diskuze s řadou dalších zajímavostí, praktických rad ke snížení spotřeby a kvízů.

Akce, která se koná v rámci mezinárodního projektu RedUSE, se zítra zúčastní žáci z Českého Krumlova. Dnes se koná také v Českých Budějovicích a pozítří bude k vidění v Písku.

Evropa ve srovnání s ostatními kontinenty spotřebovává neúměrně vysoké množství přírodních zdrojů, které v drtivé většině musí dovážet z jiných kontinentů.  Navíc s těmito surovinami zbytečně plýtvá a na skládkách a ve spalovnách končí obrovské množství odpadků.

Česká Republika není výjimkou -  na skládkách a ve spalovnách každý rok zbytečně končí recyklovatelné suroviny za 3 miliardy korun [1]. Přitom každá vyhozená tuna se musí někde vytěžit, vykácet nebo vydolovat a také dovézt. Česká Republika recykluje pouhých 24% komunálního odpadu [2], přitom sousední Německo nebo některé další země recyklují i třikrát více.

Situaci u nás může razantně změnit nový odpadový zákon, který připravuje ministerstvo životního prostředí. Ministr Chalupa by měl zajistit, aby třídění odpadu bylo nejen správné, ale také snadné. Finanční prostředky musí směřovat zejména na podporu prevence a snadného třídění.

Petr Nohava z Hnutí DUHA řekl:
„Je smutné jak obrovské množství cenných surovin u nás končí na skládkách. Myslet si, že spalováním odpadů se situace jakkoliv zlepší je nepochybně mylné. Naše největší rezervy jsou v třídění odpadů pro následnou recyklaci.“  

„Projekt REdUSE pomáhá mladým lidem vidět důsledky naší spotřeby. Ale to nestačí. Ministr Chalupa musí zajistit, aby připravovaný odpadový zákon podporoval prevenci vzniku odpadů a snadné třídění.“


Poznámky:

[1] Více v tiskové zprávě Hnutí DUHA dostupné na: http://hnutiduha.cz/aktualne/cesi-hodi-do-popelnic-tri-miliardy-rocne

[2] Zpráva o životním prostředí v roce 2010, MŽP, Praha

Ilustrační foto: Samphoto

Šítky aktuality: