Moravské kandidátky chtějí zrušit uzávěry podél řek

Lidová strana, zelení a ODS na Moravě se shodují: po volbách zruší stavební uzávěry v trase kanálu Dunaj-Odra-Labe. Ukázal to dotazníkový průzkum Hnutí DUHA. Vládní komise má do konce roku 2008 provést revizi takzvané územní ochrany, která brání nejen výstavbě, ale také obnově přírodní nivy řek, a tedy ochraně před povodněmi.
Hnutí DUHA se na názor na uzávěry dotázalo krajských lídrů pěti hlavních stran v moravských krajích.
Naprosto jednoznačný je postoj zelených a lidové strany. Na uvolnění desítky let staré trasy pro stavby i obnovu přírodní nivy k ochraně před povodněmi se shodli lídři obou stran ve všech čtyřech krajích. 
Ovšem podporují jej také Václav Mencl, jihomoravský lídr ODS, i místopředsedové strany Ivan Langer a Petr Nečas, kteří vedou kandidátku strany v Olomouckém, respektive Zlínském kraji.
Zástupci ČSSD v Jihomoravském kraji se ke stavebním uzávěrám nevyjádřili, v ostatních krajích vůbec neodpověděli – podobně jako KSČM. 
Nicméně žádný z lídrů nenapsal, že jeho strana hodlá stavební uzávěry zachovat. Někteří – jihomoravská ČSSD nebo Mencl – ovšem uvažují o stavbě první etapy projektu, asi dvacetimiliardového kanálu Dunaj-Břeclav. Nezávislý posudek zadaný Jihomoravským krajem označil obě varianty projektu za „velmi vážné ohrožení...s abnormálně nákladným řešením“, respektive „ovlivnění katastrofického charakteru”.
Kontroverzní projekt s rozpočtem odhadovaným na nejméně 300 miliard korun by poškodil ochranu před povodněmi i vzácnou krajinu lužních lesů, mokřadů a luk podél stovek kilometrů Moravy, Odry a Labe. Ale v různých variantách zvažované trasy dodnes platí stavební uzávěry, které komplikují život desítkám obcí a brání jinému využití pozemků v říčních nivách – včetně obnovy jejich přírodních funkcí. 
Politika územního rozvoje, kterou vláda schválila před dvěma týdny, počítá s revizí stavebních uzávěr do roku 2008. 
Pavel Přibyl z Hnutí DUHA řekl: 
„Odpovědi potvrzují, že velká část politiků se shoduje na zrušení stavebních uzávěr a hlavně: není prakticky nikdo, kdo by je aktivně hájil. Karty pro jednání vládní komise jsou proto rozdány docela dobře. Uzávěry nejenže komplikují život desítkám obcí, ale také brání projektům obnovy přírodních ploch podél říčních niv, které jsou velmi důležité pro ochranu před povodněmi. Pokud někde platí uzávěra, nemůžete tam ani postavit dům, ani obnovit mokřad, kam by se přirozeně a beze škod mohly rozlévat záplavy.“