Mezi stromy i v kanceláři – zájemci se naučí, jak lépe chránit naše lesy

Už za týden začne jedinečný vzdělávací týden věnovaný zejména ochraně lesů v České republice.

Kurz pořádá Hnutí DUHA a na první obnovený ročník míří do Huslenek na pomezí Česka a Slovenska třicítka zájemců. V informačně nabitém týdnu nebudou chybět ani vycházky do okolních beskydských kopců nebo zážitková hra, kde si nově nabyté vědomosti budou moct účastníci kurzu vyzkoušet v praxi.

Přestože se ochraně našich lesů dobrovolně věnují často řadu let, chtějí si osvěžit platnou legislativu, seznámit se s novými trendy v hospodaření nebo lépe pracovat s médii. Účastníkům své znalosti a zkušenosti předá například zástupce vedoucího Chráněné krajinné oblasti Beskydy Jiří Lehký, právnička olomoucké ekoporadny Dominika Kovaříková nebo dlouhodobý expert na ochranu lesů Jaromír Bláha.

Nebude chybět ani mezinárodní pohled ekologických organizací. Ze Slovenska přijede Juraj Lukáč z Lesoochranárského zoskupenie VLK, o aktivitách na podporu světově uznávaného certifikátu zdravého lesního hospodaření FSC bude mluvit Tomáš Duda ze stejnojmenné české organizace. Na přetřes přijdou i teoretické části o vedení kampaní nebo práci s médii.

Lesy tvoří třetinu české krajiny. Každý týden do nich chodí na výlety nebo si odpočinout asi čtyři miliony lidí. Domov tu mají tisíce druhů zvířat, ptáků a rostlin. Se správným hospodařením v lesích úzce souvisí protipovodňová ochrana, důležitou roli mají i v hospodářství. Podobnými kurzy v minulosti prošly už stovky lidí, řada z nich se dnes ochraně přírody věnuje profesionálně.

Eliška Kvitová z Hnutí DUHA řekla:
„V posledních letech řada našich dobrovolníků, účastníků Týdnů pro les a divočinu, ale i dalších lidí ptala, jestli bychom jim pomohli se lépe zorientovat v ochraně přírody a zejména lesů u nás. Často totiž nestačí vyrazit do přírody a nechat za sebou kus práce, ale je nutné prosazovat i změny v pravidlech lesního hospodaření v našem okolí, hlídat, jestli někdo neporušuje zákony, upozorňovat veřejnost na škodlivé praktiky. Lesní vzdělávací kurz lidem nabízí vhled do platných zákonů, schopnosti zapojení se do ochrany lesů, ale i možnost si nové vědomosti vyzkoušet v praktické a intenzivní situační hře.“


Ondřej Dusík, účastník Lesního vzdělávacího kurzu 2007:
„Na Lesním vzdělávacím kurzu jsem byl v roce 2007 jako začínající dobrovolník Hnutí DUHA. Díky kurzu jsem získal přehled o tom, jak je u nás i na Slovensku chráněna příroda a krajina, jak vypadá lesní hospodářský plán a jak s ním v terénu pracovat, proč je u nás tolik smrku a jak by měl les vypadat, kdyby se vyvíjel samovolně. Všechny tyto informace spojené v jeden celek mě přesvědčily, že je potřeba se aktivně zapojit do ochrany lesů. Proto od té doby jezdím do CHKO Moravský kras a pomáhám tam jako dobrovolník s přeměnou lesa ze smrkové monokultury na smíšený různorodý les.“




Tisková zpráva vznikla v rámci projektu Aktivně pro ochranu přírody na Moravě. Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Šítky aktuality: