Megaspalovny odpadků jsou třikrát dražší než zelené řešení
Státní fond životního prostředí dostal devět žádostí o dotace na projekty spaloven – v Karviné, Mostě a Chotíkově u Plzně – nebo na takzvanou mechanicko-biologickou úpravu (MBÚ) zbytkového odpadu po kvalitní recyklaci [2]. Spalovny komunálních odpadů přijdou na 28 570 korun na každou tunu ročně zlikvidovaného odpadu – ale zařízení MBÚ stojí pouze 10 705 Kč na tunu [3].
Spalovny pohlcují statisíce tun odpadků, včetně velkého množství recyklovatelných materiálů. MBÚ naopak z odpadků z popelnic vytřídí další suroviny, které lze recyklovat.
Aby se náklady na drahé spalovny vrátily, lidem v krajích, kde je postaví, hrozí, že budou muset platit více peněz za popelnice. Spalovny sice vyrábějí z odpadků teplo a elektřinu, ale za cenu obrovských investičních nákladů.
Hnutí DUHA prosazuje, aby ministr životního prostředí peníze raději investoval do lepší recyklace kombinované s mechanicko-biologickou úpravou zbytkového odpadu.
Ekologická organizace také navrhuje, aby ministr do chystaného zákona o odpadech zařadil takzvanou recyklační slevu: obce, které hodně recyklují, a produkují tedy málo odpadků, budou mít nižší sazbu poplatku za skládkování zbývajícího odpadu v popelnicích.
Recyklační sleva by motivovala radnice, aby domácnostem usnadnily třídění – takže recyklovat odpad bude nejen správné, ale také snadné.
Na českých skládkách nebo ve spalovnách každoročně končí recyklovatelné suroviny za 3 miliardy korun. Česká republika totiž recykluje pouhých 20 % komunálního odpadu. Přitom sousední Německo a další evropské země recyklují až třikrát více.
Petr Nohava, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
„Reálné projekty z českých krajů a měst potvrdily, že obří spalovny komunálních odpadů jsou třikrát dražší než chytřejší řešení, které sofistikovaně kombinuje recyklaci s využitím zbytkového odpadu. Ministr Chalupa by měl předražené projekty megaspaloven zamítnout a ušetřené miliardy investovat do recyklace a snadnějšího třídění odpadu. Bude to levnější pro obce i pro rodiny a snížíme tak zbytečnou závislost na dovozu surovin z ciziny.“
„Ministr Chalupa by měl do zákona o odpadech zařadit takzvanou recyklační slevu – obce, které hodně recyklují, budou mít menší sazbu poplatků. Pro radnice a obecní úřady musí být výhodné pomáhat domácnostem, aby třídit bylo nejen správné, ale také snadné.“
Poznámky:
[1] Takzvaný řídící výbor bude 19. října rozhodovat o dotacích na projekty spaloven a takzvanou mechanicko-biologickou úpravu (MBÚ) odpadů.
[2] Jedná se o projekty MBÚ v obcích Radim, Rynholec, Benátky nad Jizerou, Mladá Boleslav, Mníšek pod Brdy a Vintířov u Sokolova
[3] Podrobnosti o projektech: informace od SFŽP a z obchodního rejstříku (na vyžádání)
Foto: SAMphoto.cz/© PurestockX