Aktuálně

Peníze pro OKD musí jít na podporu horníků a regionu, vyzývají ekologické organizace vládu

Nevládní organizace Greenpeace a Hnutí DUHA dnes zaslaly otevřený dopis členům vlády, v němž vyzývají vládu, aby věnovala problémům, do nichž se dostala firma OKD velkou pozornost a prosazovala strukturální a sociálně spravedlivou proměnu regionu, která bude brát zřetel především na potřeby horníků.

Dobrovolníci budou v létě pomáhat s obnovou lesů

Velkým problémem zůstává přemnožená zvěř

České přípravy nového systému zemědělských dotací nejsou transparentní

Evropské cíle pro zdravou krajinu nebudou schopny splnit

Aktuální komentář k novele mysliveckého zákona: chybí odborná diskuse nad vyhláškami k plánování lovu zvěře

“Vláda ČR dnes schválila návrh novely zákona o myslivosti, který na popud Českomoravské myslivecké jednoty narychlo připravilo Ministerstvo zemědělství [1]. Usiluje zejména změnit ustanovení zákona schválená na podzim poslanci a poslankyněmi, která měla pomoci nastolit rovnováhu mezi početností spárkaté zvěře a stavem lesů.

ČEZ vypouští nejvíce rtuti do ovzduší. A chce pokračovat bez ohledu na nové limity

Akcionáři dnes grilují vedení ČEZ na valné hromadě 

Správa CHKO Šumava povolila Lesům ČR kácení na většině území NPR Boubínský prales

Správa CHKO Šumava minulý týden vydala rozhodnutí o povolení kácení z důvodu šíření kůrovce na většině území NPR Boubínský prales [1].
Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů Hnutí DUHA, k tomu řekl:

Expertní organizace vyzývají ministra Tomana, aby zajistil zdravou krajinu díky výrazné proměně zemědělských dotací

Organizace dlouhodobě působící v oblasti péče o krajinu [1] dnes v otevřeném dopise [2] vyzvaly ministra zemědělství Miroslava Tomana, aby zajistil transparentní přípravu nových zemědělských dotací a zasadil se o ambiciózní reformu Společné zemědělské politiky na evropské i české úrovni. Upozorňují přitom, že klíč ke zdravé české krajině, která zadrží vodu a bude odolná proti suchu, leží právě v nastavení zemědělských dotací, které se projednávají po sedmi letech.

Podjatost Ústeckého kraje může ohrozit provoz většiny uhelných elektráren ČEZ. Nyní záleží na rozhodnutí ministra Brabce

Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí DUHA podaly rozklad [1] proti rozhodnutí regionálních úředníků MŽP. Rozporují zamítnutí své námitky podjatosti Krajského úřadu Ústeckého kraje při řízení o výjimkách z limitů na ochranu ovzduší pro Počerady a další čtyři uhelné elektrárny firmy ČEZ. [2] O podjatosti tak rozhodne ministr životního prostředí Richard Brabec. Organizace předložily důkazy o tom, že Ústecký kraj podepsal smlouvu o podpoře investičních záměrů ČEZ [3] a že od firmy dostává každoročně desetimilionové dary. [4]

Ať je slyšet i váš hlas! Zasaďme se o kapku lepší půdu.

 

V Hnutí DUHA se začínáme věnovat naplno zemědělským tématům. Pojďme se podívat krok za krokem, co se stalo za poslední měsíce a kam směřujeme.

Evropské státy nedostatečně řeší riziko křížení vlků se psy

Nová mezinárodní studie odhalila, že většina evropských zemí neplní mezinárodní právní dohody, pokud jde o předcházení křížení vlků a psů v přírodě. Případy hybridizace již byly zjištěny napříč Evropou včetně České republiky.

Stránky