AVÍZO Dobrovolníci a dobrovolnice Hnutí DUHA budou na Kutinách podporovat biodiverzitu a připravovat les na změnu klimatu

Dobrovolnický turnus se koná od 18. do 25. srpna 2024.

14. srpna 2024

Prosvětlovat přírodě blízký březový les a propojovat stepní části přírodní památky budou na Tišnovsku dobrovolníci a dobrovolnice Hnutí DUHA. Na několika místech tak s pilkami v rukách pomůžou připravovat porosty na klimatickou změnu a zároveň umožní návrat mizejících světlomilných druhů motýlů a hmyzu. Na návratu druhové rozmanitosti budou pracovat v přírodě blízkých lesích na Kutinách a v Přírodní památce Pláně. Dobrovolnický turnus se koná od 18. do 25. srpna 2024.

Přírodovědně i krajinářsky cennou Přírodní památku Pláně [1] se velkobítešské základní organizaci ČSOP Eresus podařilo zajistit vypásáním ovcemi. Do řady dalších kroků zahrnujících ošetření mizejících jalovců, kopání tůní k zadržování vody a výřezu keřů, který propojí stepní části lokality, se letos zapojí právě i dobrovolníci a dobrovolnice Týdnů pro krajinu. 

Během týdne se dobrovolnická skupina může těšit na teoretické i praktické informace od odborného lesního hospodáře Dušana Utínka. Ten jim představí práci v přírodě blízkém březovém lese, který společně prosvětlí a umožní tak návrat cenných druhů světlomilných motýlů a brouků. Týdny pro krajinu navštíví i geobotanik Jindřich Prach nebo místní pamětník Vladimír Štursa.

Lokalita Kutiny, kde se letošní turnus odehrává, leží v území MAS Brána Vysočiny na Tišnovsku. Právě zde Hnutí DUHA působí již třetím rokem v rámci pilotního projektu Živý region [2]. MAS Brána Vysočiny působí aktivně v podpoře lokálních producentů a jejich odbytu, pořádá vzdělávací akce pro zdejší podnikatele i zemědělce. Hnutí DUHA a MAS společně vytvořili mapu místních producentů a video zaměřené na spotřebitele, kteří mají na Tišnovsku zájem nakupovat ze dvora [3]. Dobrovolníci a dobrovolnice se setkají se zástupkyněmi MAS v inspirativním prostředí v Předklášteří. Zde ochutnají ovoce z místního sadu a prozkoumají taje kláštera Porta coeli.

Týdny pro krajinu [4] jsou již 27. ročníkem pracovně-vzdělávacího programu, který během léta Hnutí DUHA organizuje od Bílých Karpat až po Šumavu. Jejich účastníci a účastnice svou přímou dobrovolnou prací chrání lesy, divočinu i otevřenou krajinu. V terénu tak doplňují úsilí kampaně, Zachraňme lesy [5], která nyní spojuje více než 85 500 lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby připravili lepší zákon o myslivosti. Zemědělské turnusy v rámci značky Živý region podporují rozvoj ekologických zemědělců a odbytu místní produkce v Jihomoravském kraji.

Jan Skalík, vedoucí turnusu Týdne pro krajinu, řekl:

„Na Kutinách budeme s dobrovolníky a dobrovolnicemi pečovat o cennou svažitou lokalitu plnou pavouků a dalších druhů hmyzu. Zdejší jalovce postupně zastínily vysoké borovice a my jalovcům postupně pomůžeme, aby se zmátořily a zůstaly součástí paměti naší krajiny.

„Ochrana přírody je pestrá, stejně jako je pestrá naše příroda. Každá lokalita vyžaduje jiný přístup. Je důležité chráněné lokality udržovat tak, aby zde mohli žít chráněné druhy a lokality nezarůstaly. A na jiných místech ochraňovat staré lesy a podporovat přirozenou obnovu. To je nutné zabezpečit v novele lesního zákona, kterou ministr zemědělství Výborný stále odkládá.

Michal Bajgart, koordinátor Týdne pro krajinu, řekl:

„Péče o krajinu je nedílnou součástí jak Týdnů pro krajinu tak i Živého regionu. Ten propojuje místní zemědělce a zemědělkyně se spotřebiteli skrze mapu prodeje jejich produktů přímo ze dvora. Exkurze v Předklášteří se zástupkyněmi MAS Brána Vysočiny a spolkem NaNebi, který se o část areálu stará, představí možnosti komunitního rozvoje spojené právě s lokální produkcí.

Kontakty:

Jan Skalík, vedoucí turnusu Týdne pro krajinu,
tel. č.: 607 185 686, e-mail: jan.skalik@hnutiduha.cz
Michal Bajgart, koordinátor Týdnů pro krajinu,
tel. č.: 775 405 781, e-mail: michal.bajgart@hnutiduha.cz
Eva Pernicová, tisková mluvčí,
tel. č.: 734 770 020, eva.pernicova@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] Přírodní památka Pláně je v regionu jedinečná a to z důvodu vhodných podmínek, které nabízí pro hmyz, zvláště pak pavouky. Ještě v 40. letech dvacátého století se přitom jednalo o sdílenou obecní pastvinu, která od té doby téměř celá zarostla. Její jádrová část je nyní obnovovaná, což povede k zachování tohoto důležitého nášlapného kamene naší biodiverzity.

[2] Živý region směřuje k vytváření BIO regionů, ve kterých významná část lokálních producentů spolupracuje na udržitelném hospodaření s místními zdroji. Díky tomu posílí a rozvine kvalitu a kvantitu lokální produkce a lokální spotřeby ekologických potravin a je inspirací dalších mikroregionů v ČR.

[3] Video - Mapa Živého regionu, mapa farmářů a farmářek na Tišnovsku
Vydejte se s pomocí mapy Živého regionu Tišnovsko nakupovat potraviny od lokálních farmářů a farmářek.

[4] Týdny pro krajinu
[5] www.zachranmelesy.cz 

____________________

Týdny pro krajinu se konají za finanční podpory nadace Alstom a díky podpoře individuálních dárců a dárkyň, a veřejnosti v rámci sbírky „Daruj kelímek“.