Hnutí DUHA podalo žalobu na ministra životního prostředí Podivínského

 

 

Ministr svou nečinností kryje opakované, nezákonné, ničivé postupy ředitele NP Šumava

Hnutí DUHA podalo včera k Městskému soudu v Praze správní žalobu pro nečinnost na ministra životního prostředí Tomáše Podivínského (KDU-ČSL). Podle ekologické organizace ministr v demisi, stejně jako jeho předchůdce Tomáš Chalupa, kryje svou nečinností opakované nezákonné postupy ředitele Národního parku Šumava Jiřího Mánka (ODS), při nichž dochází k vážnému poškozování vzácné chráněné přírody.

Nejmarkantnější je příklad pokuty, kterou vedení parku udělila Česká inspekce životního prostředí za nelegální kácení v oblasti Ptačího potoka a na dalších cenných místech, za použití jedovatých pesticidů a rušení vymírajících tetřevů porážením a loupáním stromů přímo v místech, kde hnízdí. Ministerstvo životního prostředí nedávno čtvrtmilionovou pokutu potvrdilo jako opodstatněnou a delikty správy parku označilo za závažné.

Ředitel šumavského národního parku Jiří Mánek na to odpověděl správní žalobou proti svým vlastním šéfům z MŽP [1]. Ministrův mluvčí ovšem jeho žalobu proti ministerstvu schválil: „To, že o tom rozhodne nezávislý soud, je asi nejčistší právní řešení, které v této situaci lze provést“, řekl [2]. Česká inspekce životního prostředí mezitím udělila vedení parku novou pokutu za to, že pokračovalo v nezákonném poškozování přírody.

Hnutí DUHA také dosáhlo u Krajského soudu v Českých Budějovicích a ministerstva zrušení všech výjimek, které nezákonně umožňovaly používání toxických postřiků v Národním parku Šumava [3]. Nabytí právní moci rozhodnutí ministerstva o zrušení výjimek ale ředitel Mánek zablokoval podáním rozkladu k ministrovi Podivínskému. Jenže ten ani po čtyřech měsících nerozhodl. Hnutí DUHA se proto obrátilo znovu na soud se žalobou na nečinnost ministra.

Protizákonné postupy ředitele šumavského parku potvrdil minulý týden také Krajský soud v Plzni, když potvrdil původní rozsudek, že zásahy policie proti nenásilné blokádě kácení u Ptačího potoka v roce 2011 byly protiprávní. „Po příjezdu na místo bylo povinností policistů vyhodnotit, zda je těžba zákonná. Že těžba tam byla nezákonná, vyplývá ze zákona“, řekl soudce [4].

Policie tam po tři týdny nezákonnými násilnými zásahy proti ochráncům přírody ochraňovala provádění nelegální těžby a ničení vzácného horského lesa.

Jiří Mánek je členem jihočeské Regionální rady ODS [5] a v předvolební prezidentské kampani aktivně podporoval z pozice ředitele státní organizace kandidaturu Miloše Zemana [6].

Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl:

„Víme, že výjimky k používání jedovaté chemie v národním parku stejně za čtrnáct dnů pozbydou platnosti a že se teď v zimě už pesticidy nestříkají. Žaloba má demonstrativní význam. Nechceme se smířit s tím, jak ministři kryjí ředitele Jiřího Mánka, který až provokativním způsobem opakovaně porušuje zákony poškozováním vzácné šumavské přírody, namísto toho, aby ji chránil.“

„Ředitel Mánek nechává národnímu parku opakovaně udělovat pokuty, které platí státní organizace, prohrává soudy a ministři tomu v lepším případě přihlížejí, v horším napomáhají. Jiří Mánek má zřejmě krytí z míst, na která jsou i ministři krátcí.

 

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/mzp-potvrzeno-kaceni-jedovate-postriky-na-sumave-byly-nezakonne-reditel-np-manek-ministre

[2] http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/mzp-na-sumave-se-nezakonne-pouzivaly-biocidy-v-boji-s-kurovcem/1018372

[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/ministerstvo-zrusilo-vsechny-vyjimky-na-pouzivani-jedovatych-chemickych-postriku-v-np

http://www.hnutiduha.cz/aktualne/jedovata-chemie-v-np-sumava-byla-povolena-nezakonne

[4] http://plzen.idnes.cz/policiste-nemeli-pravo-zasahovat-proti-aktivistu-na-sumave-rozhodl-soud-1la-/plzen-zpravy.aspx?c=A131211_191147_plzen-zpravy_js

[5] http://www.ods.cz/region.jihocesky/nasi-lide

[6] http://manek.blog.ihned.cz/c1-59134250-sumava-zelena-nebo-sezrana-kurovcem

 

 

 

 

 

 

 

Šítky aktuality: