Buďte mnohem ambicióznější, vzkazuje Evropská komise v hodnocení českého Klimaticko-energetického plánu Potřebujeme přidat hlavně ve výrobě čisté elektřiny
Evropská komise dnes zveřejnila hodnocení klimaticko-energetických plánů, jejichž návrhy odeslaly členské země do Bruselu na přelomu roku [1]. Tyto plány mají zajistit splnění evropských klimaticko-energetických cílů k roku 2030. Jde v nich o snižování emisí skleníkových plynů, zvyšování energetické účinnosti a podílu obnovitelných zdrojů energie.
Českému návrhu Evropská komise vytýká zejména nízký cíl pro rozvoj OZE a absenci účinných řešení a kroků potřebných k dosažení tohoto cíle. Rovněž upozornila na chybějící řešení k rozvoji komunitních (obecních) projektů a posílila roli a práva samovýrobců energie. Za nedostatečný považuje Evropská unie také český plán na snižování spotřeby energie a emisí skleníkových plynů. Skepticky hodnotí záměr zvyšovat podíl biopaliv první generace.
Členské země budou mít nyní půl roku na to, aby své plány upravily. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má přípravy plánu na starosti, musí kromě připomínek od Evropské komise zohlednit i národní debatu o podobě plánu. V té ekologické organizace už začátkem roku upozorňovaly, že český návrh plánu je slabý a nemůže zajistit potřebné změny v české energetice ani výrazně nepomůže omezit dopady klimatických změn na relativně snesitelné úrovni podle Pařížské klimatické dohody [2].
Tomáš Jagoš, expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku Hnutí DUHA, řekl:
“Evropská komise dnes sdělila, že současné návrhy klimaticko-energetických plánů jednotlivých členských zemí neumožní do roku 2030 využívat alespoň 32 % spotřebované energie z obnovitelných zdrojů, jak si EU předsevzala. Pro Českou republiku to znamená, že musí zvýšit svůj plánovaný rozvoj obnovitelných zdrojů z 20,8 % na alespoň 23 %. Zdánlivě zanedbatelné zvýšení však bude mít v praxi významný pozitivní dopad. Pokud by se zvýšení projevilo výhradně ve výrobě čisté elektřiny, vzrostla by její produkce v porovnání s dneškem o dramatických 70 %. Oproti plánu Ministerstva průmyslu jen na desetiprocentní růst by šlo o výrazné zlepšení, přestože potenciál máme ještě vyšší.”
Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl:
“Zásadní proměna české energetiky je nezbytná pro naši budoucnost. Závisí na ní naše energetická bezpečnost, nezávislost a míra dopadů na prostředí pro život. Potřebujeme změnit politické priority - místo vládního výboru a zmocněnce pro jadernou energetiku je nám třeba výboru i zmocněnce pro naši energetickou budoucnost a řešení energetické efektivity a rozvoje využívání čistých decentrálních zdrojů energie.”
Jan Freidinger, Greenpeace, řekl:
“Zatímco transformace české energetiky probíhá hlemýždím tempem, dopady změn klimatu pociťujeme stále častěji a silněji. Hodnocení Komise českého, absolutně neambiciózního, Klimaticko - energetického plánu snad poslouží jako budíček nejen pro úředníky Ministerstva průmyslu, ale i celou českou vládu a průmysl.”
Kateřina Davidová, Centrum pro dopravu a energetiku, řekla:
“Evropská komise potvrdila to, co české ekologické organizace říkají již delší dobu - Česká republika myšlenku přechodu na nízkouhlíkovou ekonomiku zatím stále jen oťukává a bojí se udělat potřebný krok vpřed. Nyní však budeme muset náš plán vylepšit a zahrnout potřebné investice do sociálně spravedlivé transformace.”
Poznámky:
[1] https://ec.europa.eu/energy/en/topics/energy-strategy-and-energy-union/g...
[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/ministerstvo-prumyslu-v-klimaticko-ener...
Podpořeno Ministerstvem životního prostředí,
Tisková zpráva nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.