Pomozte národnímu parku na Šumavě

Datum a čas konání akce: 
01.07.2012 - 10:0030.09.2012 - 10:00

Poslanci brzy rozhodnou o osudu národního parku na Šumavě. Potřebujeme vaši malou, ale důležitou pomoc. Bude vás to stát jen pár minut.

Rozhodnutí o Šumavě

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa připravil nový zákon o národním parku.

Politici chtějí, aby zákon s konečnou platností rozhodl:

  • Nakolik (a kde) v národním parku bude pokračovat velkoplošné kácení.
  • Jestli budou části horských lesů, rašelinišť a dalších biotopů vyčleněny a ponechány přírodě (a kolik).
  • Zda Šumavu neuváženě otevřou developerům s projekty nových lanovek, sjezdovek, turistických a relaxačních center.

Prozatím mají navrch lobbisti a kmotři

Češi a Češky chtějí poctivou správu národního parku a ochranu divoké šumavské přírody. Nedávný nezávislý průzkum potvrdil, že 68 % je proti novým lanovkám či sjezdovkám v parku.

Ale prozatím poslanci slyší hlavně požadavky developerů či několika vlivných politiků, kteří soustavně lobbují se svými plány.

Proto je velmi důležité, aby se co nejvíce lidí obrátilo na poslance. Politici musí více slyšet také názor většiny – názor lidí, kteří chtějí ochranu přírody.

Jak můžete pomoci Vy

Napište prosím krátký dopis nebo e-mail jednomu či více poslancům. Pokud je zaplaví lavina vzkazů od lidí, začnou si názoru veřejnosti více všímat.

Čeští politici dostávají poměrně málo dopisů od obyčejných lidí. Vaše psaní tedy na může udělat nemalý dojem. Politici vědí, že na každého odvážlivce, který jim napíše, připadají tisíce voličů se stejným názorem.

Má to smysl. Před půldruhým rokem stovky lidí poslaly poslancům e-maily s žádostí, aby odmítli kontroverzní tendr, který experti označili za tunelování státních lesů. Sněmovna posléze příslušné usnesení schválila drtivým poměrem 81 ku 3 hlasům.

Jak psát

Buďte struční. Naprosto stačí jediný odstavec (a určitě nepřekračujte dvě strany A4).

Lepší je dopis. Ale pokud to pro Vás bude pohodlnější, hodně pomůže i krátký e-mail. Neposílejte ovšem hromadné e-maily, ty skončí ve spamovém koši. Napište každému poslanci, kterého si vyberete samostatný e-mail.

Co psát

Naprosto není potřeba, abyste se pouštěli do odborných argumentů nebo rozebírali jednotlivé paragrafy.

Politici dobře vědí, že drtivá většina voličů nezná podrobnosti chystaného zákona – ale stejně dobře vědí, že mnoho takových voličů může mít silný názor na kácení či developerské projekty na Šumavě.

Úplně stačí, pokud několika větami shrnete svůj názor na nový zákon o národním parku. Můžete (ale nemusíte) například poznamenat, že:

  • Vám osobně vadí současné kácení i holiny v národním parku. (Případně také můžete zmínit, že s nepříjemným pohledem na vykácené holiny a lesy zdevastované těžební technikou máte osobní zážitek.)
  • By podle vašeho názoru většina lesů v parku měla být ponechána divoké přírodě, aby se tu obnovil šumavský prales.
  • Nesouhlasíte s tím, aby zákon umožnil stavbu nových lanovek, sjezdovek nebo turistických středisek v parku.
  • Právě kvůli divoké přírodě na Šumavu jezdí turisté jako vy.

Určitě pomůže, pokud dopisu věnujete více času a pokusíte se politikovi vysvětlit své argumenty podrobněji: například proč je ponechání divoké přírodě a přirozená obnova lesů pro Šumavu prospěšná. Ale není to nezbytné.

Pište vlastní názor a vlastními slovy: váš dopis bude věrohodnější.

Z dopisu (například z oslovení) by mělo být zřejmé, že se obracíte na konkrétního politika osobně. Pokud jste někdy volili stranu, kterou dotyčný politik reprezentuje, určitě neuškodí to zmínit. Na závěr můžete přidat něco ve smyslu: Děkuji za vaši práci a těším se na odpověď, jak s mým podnětem naložíte.

Komu psát

Především prosím pište všem poslancům ze svého kraje, když budete mít čas, tak i ostatním poslancům.

Kteří poslanci to jsou

Poslance ze svého kraje najdete na webu www.snemovna.cz v sekci Poslanci dle krajů (www.psp.cz/sqw/organy2.sqw?kr=1).

Kam psát?

Poslancům pište:

  • na adresu: Jméno poslance, Poslanecká sněmovna, Sněmovní 4, 118 26 Praha 1
  • e-mailem: Na www.snemovna.cz v sekci Poslanci najdete profily jednotlivých poslanců (www.psp.cz/sqw/fsnem.sqw). Pod heslem „Můžete mi napsat“ se vždy skrývá e-mailová adresa.

Úplně nejlepší: osobní návštěva

Věc, která pomůže nejvíce ze všeho: nějakého poslance osobně navštívit.

Není to tak složité, jak se možná na první pohled zdá. Poslanci by měli mít každé pondělí ve své kanceláři úřední hodiny pro voliče (nicméně schůzku si určitě předem dohodněte s asistentem).

Jestli má nějaký poslanec kancelář ve vašem městě, snadno zjistíte na webové mapě www.psp.cz/sqw/pk.sqw. Najdete tam rovněž přesnou adresu a také odkaz na poslancův profil, kde je e-mail a telefon.

Pokud na schůzku s poslancem či poslankyní půjdete, určitě si budete chtít promyslet podrobnější argumentaci, než co byste psali do stručného dopisu. Ale nebojte se: skoro určitě budete o národním parku vědět více, než dotyčný zákonodárce, který projednává desítky zákonů měsíčně.

Praktické tipy, jak domluvit schůzku s poslancem či poslankyní, jak se na ni připravit a jak na ní vystupovat, najdete ve stručném rádci Politici nekoušou: ke stažení na www.hnutiduha.cz/uploads/media/politici_nekousou.pdf

Pošlete to dál

Oslovte prosím své známé, o nichž si myslíte, že by mohli Šumavě také pomoci. Požádejte je, aby politikům také napsali. Můžete jim třeba přeposlat tento manuál s krátkým průvodním e-mailem.

Napište do novin

Napsali jste ministrovi i poslancům? Můžete udělat ještě jednu věc: zkusit napsat do novin. Veřejná diskuse v tisku má samozřejmě na rozhodování o zákoně také velký vliv.

Noviny často tisknou krátké dopisy čtenářů. Zkuste také poslat také svůj. Musí být krátký: jeden, nejvýše dva odstavce.

Šanci na otištění máte hlavně tehdy, pokud budete reagovat na nějaký článek o Šumavě, který v dotyčných novinách právě vyšel. Nemusíte však slovo po slovu přímo odpovídat na to, co se v něm psalo. Redakce běžně tisknou také dopisy čtenářů, jež reagují vlastním názorem na celé téma. Neposílejte stejný článek do více redakcí najednou. Až když Vám jej v jedné neotisknou, zkuste jinou.

Adresu, kam posílat dopisy čtenářů, najdete na názorové stránce deníku nebo týdeníku. Několik nejdůležitějších:

Udržujte kontakt

Projednávání zákona bude trvat řadu měsíců. Proto vznikla  iniciativa Šumava žije (www.sumavazije.cz), uskupení organizací i jednotlivců, které se staví proti drancování Národního parku Šumava, jehož je Hnutí DUHA součástí. V rozhodujících momentech budeme lidi oslovovat s prosbou, aby poslancům před klíčovým hlasováním opět napsali kvůli konkrétním důležitým bodům.

Navíc po poslancích budou o Šumavě rozhodovat také senátoři: to bude nejspíše na podzim 2012.

Pokud jste ochotni takto pomoci i příště, napište na info@sumavazije.cz a dáme Vám vědět, až toho bude zapotřebí.

Pokud na ní nejste, přihlaste se do facebookové skupiny Šumava žije, v ní se objevují pravidelné novinky o Šumavě.

Chcete pravidelné, podrobné informace, co se v národním parku děje a jak probíhají jednání o zákoně? Napište nám na e-mail jaromir.blaha@hnutiduha.cz a budeme Vám aktuální informace posílat (průměrně asi jedenkrát týdně).

Děkujeme.

(stáhněte si manuál jak pomoci NP Šumava v PDF a pošlete ho dál)

Štítky: