Atlas masa: Co jíme a jaké to má dopady?

Datum a čas konání akce: 
11.09.2014 - 18:00
Místo akce: 
HUB, Drtinova 557/10, 150 00, Praha

Jídlo je velmi osobní záležitostí. Je nezbytností, uměním i potěšením. Maso, mléko a vejce jsou každodenní součástí naší stravy. Ne každý ale ví, nebo se vůbec zajímá o to, co máme na talíři a odkud se to vzalo. Globalizace masného průmyslu změnila za poslední desetiletí tvář (nejen) českého venkova a sestěhovala dobytek a drůběž do obřích hal, ze kterých se staly továrny na maso a živočišné produkty. Hrstka mega-firem kontroluje produkci masa i genetický materiál chovných plemen, investiční fondy skupují lukrativní pole na výkrm zvířat a do masa putuje čím dál tím více umělých látek. Kromě dopadů na zdraví má současný systém produkce a spotřeby masa obrovský dopad na globální ekosystém, sociální i politické vztahy.

Veřejná debata Atlas masa: Co jíme a jaké to má dopady? má za cíl otevřít diskuzi o netušených rozměrech masného průmyslu, o kterých se reklamy nechlubí a obaly zboží nemluví. Rozprava bude vycházet z nedávno publikované české verze publikace Atlas masa, kterou vydalo Heinrich-Böll-Stiftung v Praze a Hnutí DUHA.

Program

Panelové příspěvky (18:00-19:00)

  • Vojtěch Kotecký (Hnutí DUHA, ČR) - ekologické dopady výroby a spotřeby masa v České republice
  • Christine Chemnitz (Heinrich-Böll-Stiftung, Německo) - globální rozměry a dopady masného průmyslu
  • Miroslav Šuta (lékař, expert na zdravotní rizika a toxicitu, ČR) - zdravotní rizika spojená s geneticky modifikovanými organizmy (GMO) a chemickými látkami ve výrobě a zpracování masa
  • Josef Sklenář (biofarma Sasov, ČR) - praktické překážky pro větší uplatnění masa z bio-farem
  • Moderuje Stanislava Lekešová (Česká televize / Český rozhlas)


Diskuze (19:00-19:30)

Debata bude simultánně tlumočena z českého a anglického jazyka. Po akci následuje občerstvení z bio a domácích produktů.

Zaregistrujte se prosím na emailu info@cz.boell.org do 9. září.