Přebytky z emisních kreditů musí pomoci domácnostem
Vláda by podle ekologických organizací měla miliardy korun, jež utrží z prodeje přebytečných emisních kreditů, investovat do masivního programu, který desetitisícům domácností pomůže lépe izolovat domy, a snížit tak účty za vytápění. Poslanecká sněmovna v nočním hlasování drtivou většinou schválila, že peníze dostane Státní fond životního prostředí [1].
Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Greenpeace zároveň odmítly požadavek společnosti ČEZ, aby miliardy dostala jako dotaci na vybavení některých svých uhelných elektráren kontroverzní technologií ukládání uhlíku pod zem (CCS).
Nedávno publikovaná studie spočetla, že dostupná, technicky proveditelná opatření mohou snížit energetickou náročnost českých domů asi o 60 procent [2]. Zhruba 80 procent z těchto příležitostí připadá na domácnosti. Každá z nich by tak ušetřila tisíce korun ročně. Exhalace oxidu uhličitého klesnou o miliony tun ročně a také se podstatně sníží dovoz zemního plynu z Ruska.
Stát patrně dostane několik miliard korun z prodeje přebytku takzvaných kjótských kreditů, které Česká republika vlastní. Ekologické organizace prosazují, aby je vláda investovala do rozsáhlého grantového programu, který pomůže se zateplováním v – podle množství obdržených peněz – desítkách až stovkách tisíc domácností.
ČEZ lobbuje, aby peníze dostal on. Chce je použít na pilotní projekty tzv. ukládání uhlíku (CCS). Umožnil by tak stavět další uhelné elektrárny, aniž by se ČEZ musel obávat nákladů na nákup povolenek ke znečišťování. Podle ekologických organizací by si společnost, která v loňském roce vydělala 43 miliard korun čistého zisku, měla dovybavení elektráren platit ze svého.
Vláda ve svém programovém prohlášení slíbila, že „[z] výnosů prodeje emisních kreditů v mezinárodním emisním obchodování bude financován program nárokových grantů na úspory energií v bytových a rodinných domech, administrativních a veřejných budovách.“
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Účty za teplo i elektřinu letí nahoru jako raketa. Stát má výbornou příležitost pomoci přinejmenším desetitisícům domácností, která se nebude opakovat. Přitom jakoby mimochodem sníží exhalace skleníkových plynů o miliony tun. Bylo by naprosto neodpustitelné, pokud by se vláda rozhodla rodiny o pomoc připravit a raději nasypat miliardové dotace společnosti ČEZ.“
Jan Rovenský z Greenpeace řekl:
„CCS je chiméra uhelného průmyslu. V žádné komerční elektrárně na světě dosud tato technologie nefunguje. Její zavádění by posílilo naši závislost na hnědém uhlí a pokračování devastace Severních Čech. Zatímco jinde ve světe znečišťovatelé platí, u nás dostávají od státu zaplaceno. Požadavek ČEZu na miliardovou dotaci z kjótských kreditů tuto perverzní politiku potvrzuje.“
Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku řekl:
„Úspory tepla a elektřiny v domácnostech jsou mnohem efektivnějším způsobem snižování spotřeby fosilních paliv a produkce škodlivin než megalomanské projekty neozkoušené technologie zachycování a skladování uhlíku pod zemí.“
Poznámky:
[1] Hlasování bylo součástí třetího čtení zákona o obchodování s emisemi.
[2] Více v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=589
|