Hnutí DUHA a místní sdružení si stěžují na ilegální těžbu na Tlustci
Českolipská pobočka Hnutí DUHA a místní Sdružení na záchranu kopce Tlustec podaly stížnost proti ilegální těžbě v kamenolomu na populárním severočeském kopci.
Provozovatel lomu, společnost Go Point, totiž nesplnil podmínky, za kterých povolení dostal. Souhlas s obnovením těžby byl podmíněn opatřeními k omezení prašnosti poškozující zdraví lidí v okolních obcích, k zajištění bezpečnosti kolemjdoucích, zpracováním projektu rekultivace a jejím zahájením a zajištěním aktuálního botanického a zoologického průzkumu.
Tyto podmínky ale doposud nebyly splněny a práce, která v lomu probíhá, je tedy ilegální. Sdružení, které reprezentuje občany ze sousedství, a místní pobočka Hnutí DUHA proto podaly stížnost obvodnímu báňskému úřadu a libereckému krajskému úřadu.
Společnost Go Point, kterou vede bývalý vedoucí územního odboru ministerstva životního prostředí v Liberci, dostala povolení k těžbě v dubnu. Český báňský úřad v srpnu souhlas potvrdil navzdory odvolání města Jablonné v Podještědí a místních občanů i varování ministerstva životního prostředí, které upozornilo na porušení zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Projekt totiž musí být podroben ekologickému hodnocení, což se nestalo. Sdružení na záchranu kopce Tlustec už proto na báňský úřad podalo žalobu, další připravuje radnice v Jablonném a Hnutí DUHA Česká Lípa zvažuje, že se k nim přidá.
Kontroverzní lom řadu let ničil známý kopec, který je dominantou krajiny Českolipska a domovem unikátních biotopů vzácných listnatých lesů a řady ohrožených druhů rostlin i živočichů, například čápa černého či lilie zlatohlávku. Místní občané proti těžbě už řadu let vystupují. V roce 1998 byla ukončena, letošní rozhodnutí báňského úřadu ale dalo zelenou dalšímu dobývání čediče.
Miloslav Lomič z Hnutí DUHA Česká Lípa řekl:
"Tentokrát už Go Point překročil všechny meze. Žádáme okamžité zastavení nezákonné těžby do splnění všech zákonných povinností. Hlavním viníkem je ovšem báňský úřad, který vůbec dal souhlas s těžbou, ačkoli jej ministerstvo životního prostředí varovalo před možným porušením zákona. Podobných případů devastace krajiny kamenolomy by bylo méně, kdyby těžební společnosti vinou směšně nízkých poplatků nezískávaly přírodní surovinu za pakatel."
Miroslav Šimonek, předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec, řekl:
"Sdružení je rozhodnuto i nadále postupovat v souladu s proběhnuvší peticí proti znovuobnovení těžby na Tlustci, neboť je přesvědčeno o nenahraditelné škodě na krajině a přírodě a dalekosáhlých důsledcích těžební činnosti na kopci Tlustec."
|